Azerbaycan'daki şirketlerin dış pazarlara giriş yöntemleri ve swot analizi
The entrance methods of Azerbaijan companies to foreign trade and swot analysis
  1. Tez No: 227085
  2. Yazar: TURAL CAHİDZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma uluslararasılaşma sürecinde gelişmekte olan ülkelerin bu süreç içerisinde karşılaşacakları aşamalar, sorunlar, yapısal değişiklikler vb. kısaca işletmelerin dış pazarlara giriş yöntemlerinden bahsedilmiştir. Tezimizin Birinci bölümünde uluslararasılaşma süreci incelenirken, ikinci bölümde uluslararasılaşma sürecine Azerbaycan'daki işletmelerin genel tanımı, çeşitleri, işletme özellikleri ve bunları etkileyen faktörler işlenmiştir.Üçüncü bölümde ise Azerbaycan ülke raporuna yer verilerek, ülkenin dış ticaret politikası ve yapısına değinilerek Azerbaycan uluslar arası piyasaya dönük Swot Analizi yapılmıştır.Kısaca; Swot analizi kullanarak uluslararasılaşma sürecinde olan Azerbaycan ve Azerbaycan'daki işletmeler için hangi yöntemin daha uygun olacağı konusunda yol göstermeye çalıştık.Ek olarak; Azerbaycan'da faaliyette olan iki üretici şirketin dış pazarlara açılırken kullandığı yöntemleri belli etmek için konuyla ilgili anket çalışması yapıldı ve anketin sonucu neticesinde bu şirketlerin dış pazarlara açılırken hangi yöntemleri kullandıkları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, the problems of the developoing countries, steps of development and the way their joining to trade abroad are told. In the first part of the thesis, process of getting international is observed. In the second part, the meaning of the business enterprice, kinds of the business, and the features of the business are told. Also the factors that effects the business companies are mentioned.On the third part Azerbaycan Country report is placed. The trade abroad policy is mentioned and Swot analysis is made.In short we have tried to explain the right way to getting international for the companies in Azerbaycan by using Swot Analysis.As an addition the questianeire is made about two companies and their techniques about being a part of the trade abroad. As a result of a questionarie the ways that the companies used are involved.