Örgütsel ögrenme düzeyleri arasındaki ilişkiler ve örgütsel ögrenmenin performans üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma
A research about relationships between organizational learning levels and affects of organizational learning on performance
  1. Tez No: 227091
  2. Yazar: MELİKE DENİZ ALTINYAPRAK GÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Birçok arastırmacı ve uygulamacı, hızla degismekte olan is çevresinde rekabetavantajı ve degisime uyum saglayabilmekte örgütsel ögrenmenin yasamsalöneme sahip bir olgu oldugunun farkına varmıslardır. Örgütlerde ögrenmeninkarmasık dogasını anlayabilmek için yogun bir ilgi bulunmakla birlikte,ögrenmenin birey, takım ve örgüt düzeylerinde olusacagına iliskin yaygın birkabul vardır. Örgütsel ögrenmenin olumlu performans etkileri olacagına yönelikgenel kanı, bireyler aracılıgıyla mı gerçeklestigi yoksa takımların örgütselögrenme birimi mi oldugu konusundaki tartısmaları arttırmaktadır. Örgütselögrenme dinamiklerinin anlasılması örgütte ögrenme yetenegini güçlendirmekiçin stratejiler gelistirebilmek açısından oldukça önemlidir.Bu çalısmada isaret edilen iliskiler ögrenme düzeyleri arasındaki iliskiler ileörgütsel ögrenme - takım performansı ve takım halinde ögrenme - takımperformansı iliskileridir. Çalısmanın hipotezlerini test etmek üzere, tüketicielektronigi sektöründe faaliyet gösteren bir isletmenin ürün gelistirme takımlarıçerçevesinde görgül bir arastırma yapılmıstır. Söz konusu örgütte, ögrenmedüzeyleri arasında, güçlü olmamakla birlikte, anlamlı olumlu iliskilerbulunmustur. lginç sekilde, takım halinde ögrenme takım performansı iliskisibeklenildigi gibi güçlü degildir. Çalısmanın diger bir bulgusu, takım halindeögrenmenin örgüt içerisinde bilgi aktarımı zayıf oldugunda örgütsel ögrenmeyedönüsmeyecegini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many researchers and practitioners have recognized that organizational learningis an important concept for contemporary organizations to attain competitiveadvantage and adaptation in a rapidly changing business environment. There is atremendous interest to understand the nature of organizational learning.Moreover, there is widespread acceptance that learning could occur at theindividual, team and organizational levels. The general idea regarding thatorganizational learning would have positive effects on performance, increasesthe debates about whether organizational learning occurs through individuals orteams are the unit of learning in organizations. Understanding organizationallearning dynamics would be important to develop strategies for empoweringorganizations? learning capabilities.The three linkages addressed in this study, are the relationships betweenorganizational learning levels, organizational learning - team performance andteam learning - team performance. To test hypothesis of this study, an empricalstudy has been carried out within product development teams of a companywhich operates in consumer electronics industry. It is found that there is notsignificant but positive and meaningful relationships between learnig levels inthe organization in question. Interestingly, team learning and team performancerelationship is not so significant as expected. Another finding of the study shows that team learning would not be transformed into organizational learning ifknowledge transfer weakly occurs.