Örgütsel politikanın işleyişi: Örgütsel politika algısı ve politik davranış arasındaki ilişkiler
The functioning of organizational politics: The relationships between perceptions of organizational politics and political behaviour
- Tez No: 227090
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN UYGUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların örgütsel politika algıları ile politik davranışları arasındaki karşılıklı ilişkileri araştırmaktır.Bu amacı gerçekleştirmek için, öncelikle bir ?örgütsel politika algısı ve politik davranış ilişkisi? modeli geliştirilmiştir. Daha sonra (a) örgütsel politika algısı kapsamında çıkarcılık, yükselmek için gerekeni yapmak, örgüt politikaları ve uygulamaları, üst'ün ve çalışma arkadaşının davranışı ile terfi ve maaş uygulamalarına yönelik politik algıları; (b) politik davranış kapsamında hiyerarşiye- baskı kurmaya ve destek (ağ) oluşturmaya yönelik taktik düzeyleri (c) katılımcıların demografik özellikleri hakkında bireysel düzeyde veri toplamak için bir survey araştırması gerçekleştirilmiştir.Regresyon analizi sonuçları, çalışanların politik algıları ile sergilenen politik davranışlar arasında çeşitli boyutlar açısından karşılıklı ve önemli ilişkiler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the reciprocal relationships between employees? perceptions of organizational politics and their political behaviours.In order to realize this purpose, first of all, a model of ?the relationship between perceptions of organizational politics and political behaviour? is developed. Afterwards a survey for collecting data on following subjects is conducted: a) within the context of organizational politics perception, political perceptions directed towards self-interest, going along to get ahead, organization policies and practices, supervisor and co-worker behaviour and pay and promotion practices; (b) within the context of political behaviour, levels of tactics for hierarchy and putting pressure and constituting support (network) (c) demographical qualities of the participants on individual level .The results of regression analysis point out that there are mutual and important relations between political perceptions of employees and performed political behaviours in terms of various dimensions.