Para politikası stratejisi olarak enflasyon hedeflemesi: Türkiye örneği
As a monetary policy inflation targeting: The case of Turkey
  1. Tez No: 227110
  2. Yazar: METİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. NURAY ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Enflasyon hedeflemesi, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla, ara hedef yerine, enflasyon tahminlerinin kullanıldığı bir para politikası stratejisidir. Enflasyon hedeflemesinde bağımsız merkez bankaları, belli bir dönem için ilan edilen enflasyon hedefine ulaşılmasına yönelik politika uygulamaktadır.Enflasyon 1970'lerde ciddi bir sorun olarak dünya gündemine geldikten sonra fiyat istikrarı para politikalarının öncelikli hedefi haline gelmiştir. Para politikası uygulamaları sosyal ve ekonomik şartlara ve merkez bankalarının konumlarına göre ülkeden ülkeye farklılık göstermesine rağmen, fiyat istikrarı nihai hedef olmadaki kritik önemini korumuştur.Türkiye'de 1970'li yıllardan 2000'li yılara kadar süren yüksek enflasyon sürecini bu yeni para politikası stratejisi ile kırmayı amaçlamaktadır. 2001 şubat ayındaki krizden sonra devreye sokulan örtük enflasyon hedeflemesi rejimi açık enflasyon hedeflemesi rejimi için ön hazırlık safhasını oluşturmaktadır.Bu çalışmanın amacı, para politikasının amaç ve araçları teorik olarak tanımlandıktan; alternatif para politikası stratejileri olan, döviz kuru hedeflemesi, parasal hedefleme ve nominal gelir hedefleme stratejilerinin tanımları yapılıp, avantaj ve dezavantajları sıralandıktan sonra çalışmanın asıl konusu olan enflasyon hedefleme stratejini ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Ayrıca 2002-2005 yılları arasında Türkiye'de uygulanan örtük enflasyon hedeflemesi sonucunda, 2006 yılında açık enflasyon hedefleme stratejisine geçen Türkiye'nin bu para politikası sonucunda fiyat istikrarı konusunda geldiği son noktayı değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Inflation targeting is a strategy of monetary policy which uses inflation forecastinginstead of an intermediate goal in order to achieve price stability. During inflationtargeting, independence of central banks implement policies towards reaching aninflation target declared for a certain period.Price Stability has been a primary target for monetary policies becauseof the issue of inflation emerging as a serious problem in 1970s. Althoughmonetary policy applications have different features across the countriesaccording to their social and economic conditions and the positions of theircentral banks, price stability has kept this critical importance as being theultimate goal.Turkey intends to stop the inflationary process between 1970 and 2000 by using thisnew application of monetary policy. The implicit inflation targeting which implementedafter the crisis in February 2001 has become a predatory fundament for explicit inflationtargeting regime. The Turkish Central Bank announced that explicit inflation targeting will beintroduced at the begin of 2006.In this sense, the aim of this study is: To define the goals and tools ofmonetary policy theoretically; to define the alternative monetary policystrategies such as exchange rate targeting, monetary targeting, interest ratetargeting and nominal income targeting strategies; to array the advantagesand disadvantages of these alternative strategies and to analyse the inflationtargeting strategy, which is the main aim of the study, in detail. Besides,implicit inflation targeting which is carried out in Turkey in 2002-2005 period,direct inflation targeting strategy which beginned after the implicit inflationtargeting in Turkey in 2006 and the state of the price stability as aconsequence of the direct inflation targeting strategy will be analysed.