Samsun ilindeki yumurta tavuğu kümeslerinin yapısal ve fonksiyonel özellikleri
Structural and functional features of laying hens houses in Samsun province
- Tez No: 22714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN OLGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
II ÖZET Doktora Tezi SAMSUN ÎLÎNDEKÎ YUMURTA TAVUSU KÜMESLERİNİN YAPISAL VE FONKSİYONEL ÖZELLİKLERİ Turgut ÖZTÜRK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Metin 0L6UN 1992, Sayfa : 187 Jüri : Doç. Dr. Metin OLSUN Pro-F.Dr. Mehmet APAN Prof. Dr. Aydın ÖNEŞ Bu araştırmada, tavukçuluk sektöründeki payı gittikçe artmakta olan Samsun ilindeki ticari yumurta tavukçuluğu işletmelerindeki kümeslerin yapısal ve fonksiyonel planlama özellikleri yönünden yeterlilik durumları araştırılmış, sorunları belirlenmiş ve çeşitli çözüm alternatifleri geliştirilmiştir. Çalışma, ildeki çeşitli tip ve büyüklükteki 64 adet ticari yumurta tavuğu kümesinde yürütülmüştür. Araştırmada kümeslerin yapısal yönden planlamaya esas olacak mevcut durumları ile ilgili gerekli veriler yerinde elde edilmiş, Samsun ili için projelendirilmede etkili iklim parametreleri belirlenmiştir. Kümes içi çevre koşullarının düzenlenmesinde uygulayıcılara kolaylık sağlaması açısından çeşitli grafikler geliştirilmiştir. Bütün bu verilerin ışığı altında sahil ve iç kesim için yöre koşullarına uygun 5000 kapasiteli batarya, kaliforniya ve tünekli kafes (get-away) sisteminde kümes planları hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER s Yumurta tavuğu, kümes, barındırma sistemi, çevre koşulları, iklim parametreleri, yapı malzemesi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph D Thesis STRUCTURAL AND FUNCTIONAL FEATURES OF LAYING HENS HOUSES IN SAMSUN PROVINCE Turgut ÖZTORK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Metin OLGUN 1992, Page : 187 Jury : Assoc. Prof. Dr. Metin OLGUN Prof. Dr. Mehmet APAN Prof. Dr. Aydın ONES The present study was carried out to investigate the efficieny of laying hens houses of commercial egg producing companies in Samsun province whose share in the poultry sector has been increased gradually in terms of functional and structural planning criteria ; the problems were defined and various alternative solutions were developed. The study was conducted on 64 commercial laying hens house in the province differing in their type and size. In the research, the data about the condition of the houses which will be a base for the structural planning has been got and the climatical parameters which will affect the planning for Samsun province have been determined. Some graphs have been developed in order to help the practicers in the arrangements of environmental conditions in the poultry houses. Under the light of all this data, the poultry house plans have been made for the batary, californiya and get-away cages systems with the capacity of 5000 hens in accordance with the environmental conditions at coastal and inner parts of the region. KEY WORDS : Laying hens, poultry house, housing system, environmental conditions, climatical parameters, structural materials.