Bankacılık sektöründe kurumsal müşterilerin marka algılamaları ve bir uygulama
Brand perceptions of corporate customers and an aplication in the banking sector
  1. Tez No: 227144
  2. Yazar: AYLİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERCAN GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Günümüz rekabet koşullarında markalar, ürün ve hizmetleri farklılaştırıcı bir unsur olmakla birlikte, ürün ya da hizmete kişilik kazandırmakta, yarattığı olumlu çağrışımlarla tüketicilerin algılarını olumlu yönde etkilemekte ve aynı zamanda prestij sağlayıcı bir unsur olmaktadır. Bu doğrultuda müşteri beklentilerini karşılayan ve marka algılamalarını başarılı bir şekilde yöneten işletmeler, pazarda kalıcı olabilmektedirler.Çalışmanın ilk bölümünde marka ve marka konumlandırma kavramları incelenmiştir.İkinci bölümde tüketicilerin marka algılamaları bölümü ve kurumsal marka kimliği içerisinde değerlendirilen kavramlar yer almaktadır.Üçüncü bölümünde ise bankacılık sektörünün özellikleri ve temel sorunları yer almaktadır.Çalışmanın uygulaması ise bankacılık sektöründe kurumsal müşterilerin marka algılamalarını belirlemeye yönelik olarak yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Nowadays; in perfect competition market conditions, all the brands are being used for making difference in comodity and services? qualities . Brands impersonate all the commodities and services .All the brands make a positive affect on consumers? senses with the positive association which is created by them. Consequently, the enterprises which meet expectations of customers and which understand the feedbacks? accurately on the brand perceptions and which finally use the feedbacks successfully can stand in the market permanant.In the first chapter of the research notions about brand and brand positioning are examinedIn the second chapter you can see the part of customers' perception of brand and the notions examined about corporate identity of brand.In the third chapter you can see the part of properties in the banking sector and the notions examined about question in the banking sectorThe application of the research is made on brand perceptions of corporate customers in the banking sector.