Kur'an'da veyl kavramı ve Mürselat Suresi tefsiri
Veyl concept in Qur?an and commentary on Murselat Surah
- Tez No: 227146
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ HATİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
“Yazıklar olsun! Vay haline! Eyvah!”manalarına gelen“Veyl”kavramı Kur'an'da 42 yerde geçmektedir. Allah ve peygamberleri tarafından bir tehdit ifadesi olarak veya insanlar tarafından bir pişmanlık ifadesi olarak iki şekilde kullanılmıştır. Özellikle Allah'ı ve ahireti inkâr edenler için kullanılan veyl kavramı, namaz gibi, ibadetlerin ihmalinde ve tartıda hile yapmak, insanları çekiştirmek, yalan söylemek, gibi ahlaki kusurlarda da kullanılmıştır.Veyl kavramının en çok zikredildiği sure olan Mürselât Suresi, birçok delil ile ahiretin isbat edildiği bir suredir. Bu surede geçen veyl hitabı ise genel olarak ahireti kabul etmeyen, yeniden dirilişi inkâr eden kimseler için kullanılmıştır. Veyle muhatap olan bu kimseler Allah'ın yakıcı azabına uğrayacaklar, Cehennemin Veyl deresinde boğulacaklar, pişmanlık içinde eyvah edeceklerdir. Bu kimselerden olmamak için Kur'an'ı anlayıp O'nu hayatımıza tatbik etmemiz gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of ?Veyl? which means "Woe unto! Alas! is mentioned in 42 places in Qur?an. It is used in two ways; first as a statement of threat used by Allah and His Prophets, second as a statement of regret used by people. Especially, the concept of Veyl which is used fort he ones who rejects Allah and the doomsday is also used for moral deficiencies like the neglect of worships such as salah and for cheating on the scale and gossipping.Murselat Surah in which veyl concept is mentioned most is the Surah that proves the afterlife with many evidences.The adressing of Veyl mentioned in this surah is generally used for whom that rejects afterlife and resurrection.These people who are the addressee of Veyl are exposed to the bitter torment of Allah. They will drown in the river of Veyl and they will say Alas! in regret. Not to be like these people, we have to understand Qur?an and perform it in our lives.