Necib el-Kilani hayatı-eserleri 20. Yüzyıl Arap edebiyatındaki yeri
Najeeb el-Kilani his life his work his place in 20. centry in Arabic litarature
  1. Tez No: 227147
  2. Yazar: FATMA BETÜL BEYCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT ZAVALSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, XX. yüzyıl Arap edebiyatının öncülerinden birisi olan Necib el-Kîlânî 'nin hayatı, eserleri, edebî kişiliğini işledik.Araştırmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü iki kısımdan oluşmaktadır. Giriş bölümünün ilk kısmında Arap edebiyatı tarihiyle ilgili kısaca bilgi verdik. Aynı bölümün ikinci kısmında ise yazarın vatanı olan Mısır ile ilgili genel bir bilgi verdik. Çalışmanın Birinci bölümü yazarın hayatıyla ilgili olan kısımdır. Bu bölümde, yazarın hayatının NeciB el-Kîlânî'ye göre dönemin siyasi olayları, doğumu, ailesi ve çocukluğu, gençliği ve tahsili, edebî hayatı, siyasî hayatı, şahsiyeti ve ölümü başlıkları altında ele aldık. İkinci bölüm, yazarın edebi yönünü içerir. Bu bölümde, el-Kîlânî'nin üslubu, romanının özellikleri, edebi düşünceleri, etkilendiği edebiyatçılar yer almaktadır. Üçüncü ve son bölümde yazarın 20. yüzyıl Arap edebiyatındaki yeri bölümü yer almaktadır. Bu bölüm, yazarın XX. yüzyıl Arap edebiyatındaki yeri ve eserlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, I have been carried out one of the leaders in the twentieth century Arabic literature Necib al-Kîlânî?s life, works, literary character.My research consists of introduction chapter and three other chapters. The introduction chapter is divided into two sections. In the first section of the introduction chapter, there is brief information about history of the Arabic literature. The general information of Egypt, where the writer is from, is given in the second section of the same chapter. The first chapter is related with the writer?s life. In this chapter writer?s life mentioned with these subchapters; political events of the that period from the perspective of Necib el-Kîlanî, his birth, his family and childhood, his youth and education, his literary life, his character and his death. The second chapter is based on writer?s literary aspects. In this chapter his style, properties of his novels, his literary aspects, authors whom el-Kîlanî affected from and his thoughts of Islamic literature and Islamic writers. The last chapter is about his place among 20th century Arabic literature. This chapter consists of author?s position in the literature in 20th century Arabic world and his works.