Kuantum adiyabatik teoremi, topolojik berry fazı ve uygulamaları
The Quantum adiabatic theorem, topological berry's phase and its applications
  1. Tez No: 22717
  2. Yazar: ADNAN TEĞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
in ÖZET Yüksek Lisans Tezi KUANTUM ADİYABATİK TEOREMİ, TOPOLOJİK BERRY FAZI VE UYGULAMALARI Adnan TEĞMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Tekin DERELİ 1992, Sayfa: 52 Jüri: Prof. Dr. Tekin DERELİ Prof. Dr. Hüseyin AKÇAY Doç. Dr. Satılmış ATAĞ Zamana bağlı bir Hamilton fonksiyonu ile tarif edilen bir kuantum sistemi için kuantum adiyabatik teoremi verilmiş ve buradan dalga fonksiyonuna gelen dinamik faz faktörünün çıkarılışı gösterilmiştir. Genel olarak zamana bağlı pertürbasyon teorisi ile adiyabatik yaklaşıklık tartışıldıktan sonra parametre uzayında kapalı bir eğri üzerinde zaman içerisinde yavaşça değişen bir kuantum sistemi için Berry fazını veren bir integral ifadesi türetilmiştir. Sıfırdan farklı Berry fazlarına örnek olmak üzere, zaman içerisinde bir koni üzerinde düzgün olarak dönen bir manyetik alan içinde elektrik yüklü bir spin 1/2 taneciğin hareketi için Berry fazı hesaplanmıştır. Aharorov-Bohm olayına Berry fazı yorumu ikinci bir örnek olarak verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kuantum Adiyabatik teoremi, Berry fazı, zamana bağlı manyetik alan içinde spin presesyonu, Aharonov-Bohm olayı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master's Thesis THE QUANTUM ADIABATIC THEOREM, TOPOLOGICAL BERRY'S PHASE AND ITS APPLICATIONS Adnan TEĞMEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. Tekin DERELİ 1992, Page: 52 Jury: Prof. Dr. Tekin DERELİ Prof. Dr. Hüseyin AKÇAY Assoc. Prof. Dr. Satılmış ATAĞ The quantum adiabatic theorem related with a quantum system that is described by a time-dependent Hamiltonian is stated. The derivation of the dynamical phase factor is given. Time dependent perturbation theory and adiabatic approximation in quantum mechanics are discussed in general. Then a quantum system whose Hamiltonian varies in time on a closed curve in parameter space is considered and an integral expression for the Berry phase is derived. As examples of non-trivial Berry phases, the Berry phase associated with a charged spin 1/2 particle in a (uniformly) precessing external magnetic field is computed. As a second example, the Berry phase interpretation of the Aharonov-Bohm effect is given. KEY WORDS: Quantum Adiabatic theorem, Berry's phase, spin precession in time-dependent magnetic field, Aharonov-Bohm effect.