Şekerpancarında (beta vulgaris L.) F2 generasyonunda açılan monogerm tek bitkilerin döl testi
Progeny test of single monogerm plants segregated in F2 generation of sugar beet (beta vulgaris L.)
- Tez No: 58250
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma 1995 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nin Şeker Araştırma Enstitüsü, Etimesgut Deneme stasyonu'nda yürütülmüştür. Araştırmada Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa'dan temin edilen monogerm hatlarla Şeker Enstitüsü'ndeki multigerm familyaların melezlenmesiyle F2 generasyonunda seçilen monogerm tek bitkiler 45x20 cm aralık mesafede 3 tekerrürlü olarak ekilmiştir.Bu tek bitkilerin pancar verimi, şeker varlığı (digestion), arıtılmış şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi, sodyum, potasyum ve zararlı azot varlığı belirlenmiştir. Buna göre bazı verim ve kalite öğeleri dikkate alınarak farklılıkların istatistiki olarak önemli olup olmadığı araştırılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre en yüksek pancar verimi, 6004 kg/da ile 34 numaralı hatta bulunmuştur.Buna karşılık en düşük pancar verimi ise 2386 kg/da ile 4 numaralı hatta bulunmuştur. En yüksek şeker varlığı, %18.54 ile Fiona çeşitinde, en düşük şeker varlığı ise % 13.38 ile 41 numaralı hatta bulunmuştur. En yüksek arıtılmış şeker varlığı, % 15.38 ile Fiona çeşitinde, en düşük arıtılmış şeker varlığı ise % 8.70 ile 41 numaralı hatta bulunmuştur. En yüksek arıtılmış şeker verimi, 804 kg/da ile 15 numaralı hatta, en düşük arıtılmış şeker verimi ise 317 kg/da ile 4 numaralı hatta bulunmuştur. En yüksek sodyum (Na) değeri, 5.16 meq/100 g ile 46 numaralı hatta, en düşük sodyum değeri ise 1.14 meq/100 g ile 33 numaralı hatta bulunmuştur. En yüksek potasyum (K) değeri, 8.73 meq/100 g ile 44 numaralı hatta, en düşük potasyum değeri ise 4.56 meq/100 g ile 4 numaralı hatta bulunmuştur. En yüksek a- amino azot değeri, 5.28 meq/100 g ile 44 numaralı hatta, en düşük os- amino azot değeri ise 1.99 meq/100 g ile 9 numaralı hatta tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pancar verimi, şeker varlığı, arıtılmış şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi, sodyum varlığı, potasyum varlığı, zararlı azot (a- amino azot) varlığı.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out at Etimesgut Experimental Station of Sugar Institute of Turkish Sugar Factories Company in 1995. Selected monogerm single plants from F2 generation that was obtained by crossing monogerm lines from USA and France and multigerm families from Sugar Institute were sown in 45 x 20 cm with 3 replications. In this single plants, root yield, digestion, pure sugar content, pure sugar yield, sodium, potassium and harmful nitrogen content were determined. According to some yield and quality factors, it was examined if differences were statistically important or not. According to the results the highest root yield was found in line 34 with 6004 kg/da while the lowest was got in line 4 with 2386 kg/da. The highest sugar content in Fiona variety with 18.54% and the lowest in line 41 with 13.38% were recorded. '* The highest pure sugar content was obtained in Fiona variety with 15.38% and the lowest was determined in line 41 with 8.70%.The highest sugar yield in line 15 with 804 kg/da and the lowest sugar yield in line 4 with 317 kg/da were obtained. The highest and lowest sodium values were determined in line 46 with 5.16 meq/100g and in line 33 with 1.14 meq/100 g, respectively. The highest and lowest potassium values were got in line 44 with 8.73 meq/100 g and in line 4 with 4.56 meq/100 g, respectively The highest a- amino nitrogen was got in line 44 with 5.28 meq/100 g, while the lowest was obtained in line 9 with 1.99 meq/100 g. KEY WORDS: Root yield, sugar content, pure sugar content, pure sugar yield, sodium content, potassium content, harmful nitrogen (0- amino nitrogen) c.sntent.