En çok ekimi yapılan bazı şeker pancarı çeşitlerinde yaprak alanının verim ve kaliteye etkilerinin araştırılması
- Tez No: 35007
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EN ÇOK EKİMİ YAPILAN BAZI ŞEKER PANCARI (Bata vulgaris sacchar if era L.) ÇEŞİTLERİNDE YAPRAK ALANININ VERİM VE KALİTEYE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Güneş ÖZEN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Celâl ER 1994, Sayfa; 65 Jüri: Prof.Dr. Celâl ER Jüri: Prof. Dr. Enver ESENDAL Jüri: Prof. Dr. özer KOLSARICI Bu araştırma 1993 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. 'nin Şeker Araştırma Enstitüsü, Etimesgut Dereme istasyonu'nda yürütülmüştür. Araştırmada KWS EVITA (0153), KAWEMAJA Teknik Monogerm,' TÜRKŞEKER POLY-863 rnultigerm anisoploid şekerpancarı çeşitleri 40 cm x 25 cm aralık mesafede 6 tekrarlamalı olarak ekilmiştir. Bu çeşitlerin pancar verimi, yaprak sayısı, yaprak alanı gibi verim kriterleri ile şeker varlığı (digestion) arıtılmış şeker varlığı, sodyum varlığı, potasyum varlığı, zararlı azot (amino azotu) varlığı ve arıtılmış şeker verimi belirlenmiştir. Buna göre bazı verim ve kalite öğeleri dikkate alınarak farklılıkların istatistik! olarak önemli olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, en yüksek pancar verimi ve arıtılmış şeker verimi Kawemaja çeşidinde bulunmuştur. Buna karşılık, en düşük pancar verimi ve arıtılmış 'şeker verimi ve arıtılmış şeker varlığı Türkşeker Poly 863 çeşidinde bulunmuştur. Arıtılmış şeker varlığı % 12.66 ile en yüksek KWS Evi ta çeşidinde bulunmuştur. Sonuçlar 1. yaprak sayımında Kawemaja çeşidinin en yüksek yaprak sayısına ve KWS Evi ta çeşidinin en düşük yaprak sayısına sahip olduğunu göstermiştir. 2. yaprak sayımında Türkşeker Poly 863 'ün en düşük yaprak sayısına sahip olmasına karşılık KWS Evi ta en yüksek yaprak sayısını vermiştir. En yüksek 1. ve 2. yaprak alanı Türkşeker Poly 863 çeşidinde bulunmuş ve en düşük 1. ve 2. yaprak alanı KWS Evi ta çeşidinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF LEAF AREA ON YIELD AND QUALITY IN SOME MOSTLY SOWN SUGARBEET CULTIVARS (Bsta vulgaris şaccharifera L.) Güneş ÖZEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof.Dr. Celâl ER 1994, Page: 65 Jury: Prof. Dr. Celâl ER Jury: Prof. Dr. Enver ESENDAL Jury: Prof. Dr. özer KOLSARICI This research has been carried out at Etimesgut Experimental Station of Sugar Institute under Turkish Sugar Factories Company in 1993. At this research, the varieties of teenni c monogerm sugarbeets as Kawemaja, KWS Evita; of polygerm anisoploidas Türkşeker Poly-863 were sown at a distance of 40 x 25 cm spaclngs as six replications. The criteria of the yields for those varieties and lines such as root yield, number of leaves, size of leaf and percent of polarization (digestion), pure polarization (pure sugar content), sodium content, potassium content, harmful nitrogen (a-amiro nitrogen) and pure sugar yield were determined and analyzed. According this criterias, considering yield and quality, it was investigated that if statistic differences are importent. According to the results obtained, the hinghest root yield (4979 kg/da) and pure polarization (600 kg/de) were found for Kawemaja. In contrast, the lowest root yield (4526 kg/da) pure polarization (518 kg/da) and percent of pure digestion (11.42 %) were found for Türkşeker Poly-863. It is found that KWS Evita has the highest pure digestion with 12.66 %. At the first leaf counting, the highest number of leaves results showed that Kawemaja has the hi ghest number of leaves (19.73) and KWS Evita has the lowest number of leaves (1923). At the second leaf counting. KWS Evita has the highest number of leaves (33.15) whereas Türkşeker Poly- 863 has. the lowest number of leaves (30.08). The highest first leaf area (2941.6 cmz) and second leaf area (5060.2 cm2) were found for Türkşeker Poly-863 and the lowest first leaf area (2591.2 cm2) and second leaf area (4630.4 cm*) were determined for KWS Evita. KEY WORDS; Sugarbeet (KAWEMAJA; KWS EVITA, TÜRKŞEKER POLY-863), root yield, sugar content, pure sugar content, sodium content, potassium content, a-amino nitrogen content, first leaves counting, second leaves canting, first leaves area, second leaves area.