Yoncanın kesilme direncinin belirlenmesi
Determination of cutting resistance of alfa alfa
- Tez No: 22722
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHA GALİP TUNALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Yonca hasadının en önemli aşaması olan kesme işlemi ele alınmıştır. 1700 yonca üzerinde deneysel ölçümler yapılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda elde edilen sayısal değerler, istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler ışığında, deney sırasında gözönünde tutulan; bıçak hızı, bıçak açıklığı, bıçak tipi, yoncanın kesildiği yerdeki çapı, kesilme süresi gibi faktörlerin yoncanın kesilme direncine nasıl etki ettikleri incelenmiştir. Kesilme dirençleri özel olarak imal edilmiş olan ölçme düzeni tarafından elektronik ölçme cihazları yardımıyla sap kesme sırasında kaydedilmiştir. Çalışmalar sonucunda, incelenen faktörlerin her seviyesinin ayrı ayrı ve birlikte etkileri belirlenmiştir. Yoncanın kesildiği yerdeki çapı ve kesilme süresi ile kesilme direnci arasındaki ilişki regresyon denklemi ve grafiksel ifadelerle çalışmada sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Yonca, kesilme direnci, bıçak hızı, bıçak açıklığı, bıçak tipi, sap, yoncanın kesildiği yerdeki çapı, kesilme süresi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF CUTTING RESISTANCE OF ALFA ALFA UfukTÜRKER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Agriculture Machinery Supervisor : Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGİL 1992, Page : 86 Jury : Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGİL Prof. Dr. Alaettin SABANCI ASSOC. Proâ OD, İbrahim ÇİLİNGİR In this tash the most important step of the alfa alfa harvesting the cutting process is handled. The experimental measurements were taken over 1700 alfa alfa stems.After the measurements the available numerical values were hantled according to the statistical methods. During the experiment the effects of some factors the cutting resistance of alfa alfa are taken into consideration. These factors can be mentioned as knife speed, knife gap, knife types, diameter of stems the speed of cutting.The cutting resistance are measured and recorded using specially designed measuring system which by the help of electronics, acts while the machine is cutting the stems. At the end of the research the investigated facts are determined individually as well as with their effects to each other. The diameter of the cutting section of the stem and the time for cutting and their relationship with the strength of the plant are shown graphics and regressional equations on the work and is presented. KEY WORDS : Alfa alfa, cutting resistance, knife speed, knife clearance, type of knife, stem, the cutting section diameter of alfa alfa, cutting time.