Ülkemizde çeşitli kurumlarca yetiştirilen ana arılar ile oluşturulan kolonilerin fizyolojik, morfolojik ve davranışsal farklılıklarının araştırılması
A Research on the behavioural, physiological and morphological differences in honeybee (Apis mellifera) colonies established by queens reared in government institutions in Turkey
- Tez No: 22723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
1X1 ÖZET Doktora Tezi ÜLKEMİZDE ÇEŞİTLİ KURUMLARCA YETİŞTİRİLEN ANA ARILAR İLE OLUŞTURULAN KOLONİLERİN FİZYOLOJİK, MORFOLOJİK VE DAVRANIŞSAL FARKLILIKLARININ ARAŞTIRILMASI Mehmet Emin BUDAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Çetin FIRATLI 1992, Sayfa: xi+lll Jüri: Doç. Dr. Çetin FIRATLI _ : Doç. Dr. Osman KAFTANOGLU : Doç. Dr. Mesut TÜRKOGLU Türkiye'deki ana arı yetiştiricisi kuruluşlar tarafından üreticiye sunulan damızlık materyalin çok yönlü özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma gezginci arıcılık koşullarında yürütülmüştür. Araştırma sonucunda kuluçka alanı gelişimi, ergin arı gelişimi ve bal verimi arasındaki korelasyonlar önemli bulunmuştur. Güçlü kolonilerin uçuş etkinliklerinin fazla olduğu, alçak bölgede ve nektar kıtlığında hırçınlık eğilliminin arttığı, bal akımının yeterli olduğu yörelerde yağmacılık eğiliminin azaldığı belirlenmiştir. Gruplardan alınan İŞÇİ arı örneklerinde saptanan, dil uzunluğu, kanat genişlik ve uzunluğu, bacak uzunluğu, tergit genişliği, keçe kuşak ve parlak zemin genişlikleri, kıl uzunluğu, kanat, keçe, kübital ve tarsal indeks değerlerine göre grup içi variyasyonun yüksek olduğu ve kuruluşlara ait materyalin bir örnek olmadığı anlaşılmıştır. Populasyonun özellikleri sabit leştir ilmeden yapılacak ana arı üretimi nin uygun olmayacağı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ergin arı gelişimi, yavru gelişimi, uçuş etkinliği, bal verimi, hırçınlık, yağmacılık, oğul, morfolojik karak terler.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE BEHAVIOURAL, PHYSIOLOGICAL AND MORPHOLOGICAL DIFFERENCES IN HONEYBEE (Apis mellifera) COLONIES ESTABLISHED BY QUEENS REARED IN GOVERNMENT INSTITUTIONS IN TURKEY Mehmet Emin BUDAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Çetin FIRATLI 1992, Page: xi+111 Jury: Assoc. Prof.Dr. Çetin FIRATLI _ : Assoc. Prof.Dr. Osman KAFTANOGLU : Assoc. Prof. Dr. Mesut TÜRKOGLU The morphological, physiological and behavioural traits of the honey bee populations kept in some public and private queen producer institutions were studied in Turkey. The results showed that the groups differed significantly with respect to adult bee development, brood rearing, flight efficiency, aggressiveness, robbing and swarming tendency. Brood rearing, adult bee development and honey production were significantly correlated to each other. It was found that strong colonies have more flight efficiency; aggressiveness increased at the lower site and along with the nectar shortage; robbing tendency decreased along with the increasing nectar flow. The morphological studies were carried out on workers from colonies showed that there was high variation within groups. This stiuation indicated that the populations were not uniform and inappropriate for queen production to secure yield unless they were fixed for certain traits. KEY WORDS: Adult bee development, brood rearing, flight efficiency, honey production, aggressiveness, robbing, swarming, morphological characters.