Bir dingilli tarım arabalarında çarpma fren etkinliğinin artırılması üzerinde bir araştırma
An investigation on increasing of effects of over-run brake for single axle trailers
- Tez No: 22729
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
I dZET Yüksek Lisans Tezi BİR DİNGİLLİ TARIM ARABALARINDA ÇARPMA FREN ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Turhan KOYUNCU Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım (iakinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ahmet SARAL 1992, Say-Fa : 54 Jüri : Pro-F.Dr. Ahmet SARAL Prof. Dr. Doğan ERDOĞAN Doç. Dr. Muammer NALBANT Bu araştırma 1991-1992 yılında A. ü. Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümünde yapılmıştır. Bu çalışmada materyal olarak, bir dingilli 3 ton kapasiteli tarım arabasının çarpma etkili -fren düzeni seçilmiştir. Denemelerde tarım arabası.fren etkinliğini saptamak için, Ford 5000 traktörü ile düz bir zeminde, 20 km/h hıza ulaşıldıktan sonra -frenleme yapılmış ve -Frenleme ivmesi (negatif ivme) ölçülmüştür. Denemeler, üç grup altında toplanmıştır, önce tarım arabası orijinal -Fren sistemiyle deneme yapılmıştır; 2. grupta -Fren düzeni iletim sisteminde halat çekme kolu iki katına çıkarılmış ve deneme yapılmıştır; 3. grupta ise -Fren çarpma düzeni yatakları bronz malzeme ile değiştirildikten sonra deneme yapılmıştır. Yük ve tarım arabası toplam kütlesinin "/. 20, 7. 25 ve V. 30 'u traktöre gelecek şekilde üç ayrı yükleme yapılmıştır. Her yük dağılımı için 5 'er kez ölçme yapılmıştır. Tarım arabası orijinal -Fren sistemi ortalama ivmesinin 0.73 m/s2 değeri ile yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Ünce frenlemeyi sağlayan halat ve mekanizmasında değişiklikler yapılmış, daha sonra da çeki okunda gerekli yeni 1 eme ler gerçekleştirilmiştir.II Fren düzeni halat çekme kolunda yapılan değişiklik ten sonra yapılan ölçmelerde -frenleme ivmesinin önemli miktarda artarak 2.55 m/s^'lik düzeye çıktığı saptanmıştır. Frenleme ivmesi için alt sınır TS 585 Tarım Arabaları Standardında 2.50 m/s2 olarak verilmektedir. Fren çarpma yataklarında yapılan yeni düzenlemenin de -frenleme ivmesinin artmasını olumla yönde etkilediği ve ivme değerinin 2.86 m/s33' ye çıktığı ölçme sonuçlarından anlaşılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Tarım Arabaları, Fren Sistemleri, Servis Frenleri, Çarpma Etkili Frenler, Frenleme ivmesi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis AN INVESTIGATION ON INCREASING OF EFFECTS OF OVER-RUN BRAKE FOR SINGLE AXLE TRAILERS Turhan KOYUNCU Ankara University Graduate School o-f Natural and Applied Science Department o-f Agriculture Machinery Supervisor : Prof. Dr. Ahmet SARAL 1992, Page : 54 Jury : Pro-F. Dr. Ahmet SARAL Prof. Dr.Dogan ERDOĞAN Assoc. Prof.Dr. Muammer NALBANT This research has been compleated at the Department of Agriculture Machinery of Agriculture Faculty of Ankara University at the time between 1991 and 1992. Oveı- - run brake of a single axle trailer which has the capacity load of 3 tons is chosen for this research. To find out of braking affects in the research, braking acceleration (negative acceleration) is measured while Ford 5000 tractor which has 20 km/h speed on the smooth surface. The experiments have been divided into three groups. In the first group, the experiments have been made by using original braking system of the trailer; in the second group, the experiments have been made by increasing the length of the pulling arm double of the braking system; in the third group, the experiments have been made by changing with the bronz material of the drawbar bed. The trailer has been loaded 20“/., 25 V. and 30 ”/. weight of the trailer and load in order to effect to the tractor and 5 times brakes have been made for every loading. The average acceleration of the orijinal trailer brake system has been unsaficient 0.73 m/s32. During the experiments the rope, braking mechanism and drowbar of the tariler have been changed.IV When the palling arm is changed the acceleration o-F the braking system has been measured 2.55 m/s2. The minimum limit o-F the braking acceleration is 2.50 m/s3 in the TS 585. The changing beds o-f the drowbar e-F-fected the braking acceleration and under this condition the braking acceleration reached to the 2.86 m/ss. KEY WORDS : Trailers, braking system, service brakes, over run brakes, braking acceleration,