Küreselleşen dünya yönetiminde yerel yönetimler bağlamında sosyal politika
Social policy in terms of local managements in the globalizing world management
  1. Tez No: 227437
  2. Yazar: ENGİN KARAKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Economics, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çok boyutlu bir değişim sürecini kapsayan küreselleşme olgusu yerelleşme tartışmalarını da beraberinde getirmektedir. Küreselleşme kamu yönetimi anlayışını yeniden şekillendirmekte, merkez karşısında yerel yönetimleri güçlendirmektedir. Küreselleşme sürecinde yerel yönetimler, yönetimde etkinlik ve ekonomik verimlilik sağlama yanında demokratikleşmenin de önemli yapıtaşları olarak görülmektedir. Yeni yönetim anlayışı ile yerel yönetimlerin sosyal politikalarının da içerik değiştirdiği görülmektedir. Bu değişim süreci ülkemiz kamu yönetimi politikalarını dolayısıyla yerel yönetimleri ve yerel yönetimlerin sosyal politikalarını etkilemektedir.Bu çalışmanın konusu Yerel yönetimlerin, Kamu Yönetim Sistemi içerisindeki yerinin açıklanması ve Sosyal Politika üreten ve uygulayan birimler olarak yerel yönetimlerin sosyal politika sorunlarına getirdiği çözümlerdir. Çalışmada Yerel Yönetimlerin Sosyal Politika bilim dalı açısından önemi vurgulanarak yerel yönetimlere sosyal politika disiplini açısından bakmaya çalışılmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde yerel yönetim kavramı üzerinde durulmuştur. Yerel yönetimlerin tarihsel değişimi, yönetim sistemi içindeki yeri ve temel işlevleri ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci Bölümde Türk Yerel Yönetimlerinin tarihsel değişimi, Osmanlı'dan günümüze gelinceye kadar genel olarak incelendikten sonra günümüz yerel yönetim kuruluşları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde sanayileşme sonrasında ortaya çıkan Sosyal Politika bilim dalının doğuşu, amaçları ve bu amaçlara ulaşılmasında sosyal politikanın araçları açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde Küreselleşme olgusu açıklanarak bu olgunun ekonomik, sosyal ve siyasal yaşamda ortaya çıkardığı değişim ve dönüşümler saptanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde küreselleşmeye bağlı olarak devletin işlevlerinde ve kamu yönetimi anlayışında yaşanan değişimler ortaya konarak yaşanan ekonomik ve siyasal değişimlerin yerel yönetimlerin sosyal politikalarına yansımaları belirlenmeye çalışılmıştır.Anahtar SözcüklerYerel Yönetimler, Sosyal Politika, Küreselleşme, Yerelleşme.
Özet (Çeviri)
The globalization concept which includes a multi-dimensional differentiation process, also arise the localization arguments together with itself. Globalization reshapes the public management understanding and strengthens the local managements against central managements. The local managements in the globalization process, are considered as important building stones of democracy as well as effectiveness in management and economical efficiency. Together with globalization and new public management understanding, the change in the social political content of local managements can be observed. This period of change, effects the public management policies of our country and accordingly the local managements and social politic functions of the local managements.The subject of this study, is to explain the place of local managements within the public management system and the solutions that local managements bring to social policy problems as units that produce and apply social politics. In the study, the importance and function of local managements in means of social policy was emphasized and the local managements were considered from the social policy discipline point of view.In the first part of the study, the local management concept was evaluated. The historical change of local managements, their place in the management system and their basic functions were explained. In the second part, the historical change of Turkish Local Managements was examined from Ottoman period until today and information is given about actual local management institutions. In the third section, the birth of the social policy after industrialization, its purposes and the means to achieve these purposes were explained. In the fourth and final section of the study, the globalization concept was explained and the changes and transformation it caused in economic, social and politic life. In this section, the changes in state functions and public management understanding were evaluated and the reflections of the economic and politic changes to the social politics of the local managements were determined.Key WordsLocal Managements, Social Politics, Globalization, Localization,