İlköğretimde görev yapan öğretmenlerin duygusal zeka düzeyleri ile stresle başa çıkma becerileri arasındaki ilişki
The relation between level of emotional intelligence of teachers in elemantary schools and their talents of dealing with stress
- Tez No: 227448
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmada amaç; İstanbul ili Anadolu yakasında görev yapan öğretmenlerin duygusal zeka düzeylerinin nasıl olduğu ve buna bağlı olarak stresle başa çıkma becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Bu genel amacı gerçekleştirmek için aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır:1- Öğretmenlerin duygusal zeka düzeyleri ile demografik özellikleri arasında bir ilişki var mıdır? (cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk durumu, mezun olunan okul, toplam hizmet süresi, branş)2- Öğretmenlerin duygusal zeka faktörlerinden iyimserlik ile stresle başa çıkma becerileri alt ölçekleri arasında bir ilişki var mıdır? (aktif planlama, dış yardım arama, dine yönelme, kaçma soyutlama,kaçma soyutlanma, kabul bilişsel yeniden yapılanma)3- Öğretmenlerin duygusal zeka faktörlerinden duygulardan faydalanma ile stresle başa çıkma becerileri alt ölçekleri arasında bir ilişki var mıdır?(aktif planlama, dış yardım arama, dine yönelme, kaçma soyutlama, kaçma soyutlanma, kabul bilişsel yeniden yapılanma)4- Öğretmenlerin duygusal zeka faktörlerinden duyguların ifadesi ile stresle başa çıkma becerileri alt ölçekleri arasında ilişki var mıdır? (aktif planlama, dış yardım arama, dine yönelme, kaçma soyutlama, kaçma soyutlanma, kabul bilişsel yeniden yapılanma)Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğretmenlerin duygusal zeka puanlarının belirlenmesi amacıyla geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan duygusal zeka ölçeği ve stresle başa çıkma beceri düzeylerini anlamaya yönelik olarak stresle başa çıkmaya yönelik beceri ölçekleri kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesi için SPSS 11.0 istatistik programı kullanılmıştır.Yapılan araştırma sonucunda amaçlanan hedeflerle ilgili bulgular özetle şu şekildedir:İlköğretim Öğretmenlerinin Demografik Özelliklerine Göre Duygusal Zeka Düzeyleri Arasındaki Farklılaşmalara İlişkin Yapılan İstatistiksel analızde Cinsiyet değişkenine göre duygulardan faydalanma alt boyutunda p
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to show the level of emotional intelligence of teachers working in Anatolian part of Istanbul and accordingly the relation between this level and their talent of dealing with stress.In order to carry out this aim, answers of the following questions are sought for:Is there a relation between the level of emotional intelligence of teachers and their demographic features? (sex, age, marital status, being a parent, the university graduated, total service period, subject)Is there a relation between optimism as one of the factors of emotional intelligence of teachers and subscales of talents of dealing with stress? (active planning, seeking for external assistance, tend towards religion, flight abstraction, flight isolation, acceptance cognitive reconstruction )Is there a relation between utilization of emotions as one of the factors of emotional intelligence of teachers and subscales of talents of dealing with stress? (active planning, seeking for external assistance, tend towards religion, flight abstraction, flight isolation, acceptance cognitive reconstruction)Is there a relation between expression of emotions as one of the factors of emotional intelligence of teachers and subscales of talents of dealing with stress? (active planning, seeking for external assistance, tend towards religion, flight abstraction, flight isolation, acceptance cognitive reconstruction)A valid and reliable emotional intelligence scale which is applied for determining level of teachers? emotional intelligence and scales of dealing with stress which is intendedfor understanding level of their talents of dealing with stress are used as a means of gathering data in this research.The statistics program SPSS 11.0 is used for data analysis.Findings about the aims at the end of this research can be summarized as follows:In statistical analysis about differentiations among levels of emotional intelligence levels according to demographic features of elementary school teachers, differentiation at the level of p