İlköğretim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin yönetici-öğretmen ilişkileri ile ilgili algılarının incelenmesi
The survey of manager-teacher perception of teachers and managers working primary schools
- Tez No: 227452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma ilköğretim okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin yönetici ve öğretmen ilişkilerindeki algı ve beklentileri belirlemeye yönelik bir araştırmadır. Eğitim kurumlarının işleyişinde en önemli görev yönetici ve öğretmenlere düşmektedir. Okulda, yönetici ve öğretmenlerin birbirleriyle olan ilişkileri okulun işleyişini direk olarak etkilediği için çok önemlidir.Araştırmada saha araştırması tekniği kullanılmıştır. Bilgi toplama aracı olarak anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anketler 2007?2008 öğretim yılında İstanbul ili Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy, Kartal ve Maltepe ilçelerindeki ilköğretim okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlere tesadüfî örneklem yöntemiyle uygulanmıştır.Araştırmada anket aracılığıyla ile toplanan veriler bilgisayar ortamına girilerek istatistiksel olarak analizi Windows SPSS 15.0 programı ile yapılmıştır. Elde edilen bulgular için tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.Araştırmaya katılan öğretmenlere ilişkin kişisel bilgiler frekans ve yüzde ile çözümlenmiştir. Verilerin analizinde ?Yönetici Öğretmen İlişkileri ? anketinde yer alan sorularla ile ilgili öğretmen görüşlerinin aralarında anlamlı farklılığın olup olmadığını belirlemek amacıyla t testi ve tek yönlü varyans analizi uygulaması yapılmıştır. Elde edilen bulgular tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the expectations and perception of managers and teachers in relations between themselves. The most important role is up to the managers and teachers in this process.This relationship is very important because it affects the conduct of school directly.Field research technic has been used in this research. Questionnaire has been prepared as data collection instrument. These questionnaires have been applied to the teachers working at primary schools in Umraniye, Uskudar, Kadıköy, Kartal and Maltepe using the method of random sample.The information being collected by means of questionnaires has been analyzed statistically using Windows SPSS 15.0 programme. Charts have been prepared and interpreted for data obtained.The personal information belonging to the teachers participating in this research has been analyzed by the method of frequency and percentage. T test and one way analysis of variance have been applied in order to determine whether there have been meaningful differences or not between the teacher?s opinions and managers? opinions. The data obtained have been discussed and some solutions have been proposed.