Öğretmenleri eleştirel düşünme konusunda bilgilendirmeye yönelik seminer çalışmasının değerlendirilmesi
The evaluation of the workshop about informing the teachers on the subject of critical thinking
- Tez No: 227467
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin eleştirel düşünme ve eğitimi konusunda bilgi düzeylerinin tespitini, onları bilgilendirmeye yönelik geliştirilen bir eleştirel düşünme seminerini, ayrıca bu seminerin etkinliğini, öğretmenlerin eleştirel düşünme bilgi, uygulama düzeylerinde bir değişim meydana getirip getirmediğini, ortaya çıkarmak amacıyla yapılan deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Giriş, İlgili Literatür, Yöntem, Bulgular ve Tartışma, Sonuç ve Öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır.Araştırma sürecinde iki gün ve toplam altı saatten oluşan Eleştirel Düşünme Semineri çalışması, 20 araştırma grubu öğretmene uygulanmaktadır. Eleştirel düşünme, öğretmenlerin hem profesyonel (eleştirel düşünme eğitimi ve okul idari çalışmaları), hem de sosyal hayatlarına yönelik ele alınmaktadır. Araştırma kapsamında, seminerin etkinliğine yönelik Eleştirel Düşünme Anketi I ve II geliştirilerek, uygulanmaktadır. Öğretmen cevaplarının dağılımları (adet ve yüzdesel) ve ortalamaları elde edilmektedir. Cevapların dağılımlarının istatistiksel anlamlılığı Kikare'nin homojenlik testi ile test edilmektedir. Cevapların uygulama öncesi ve sonrasına göre istatistiksel olarak değişip değişmediğini belirlemek üzere ise, Wilcoxon'un Signed Rank testi kullanılmaktadır. Açık uçlu sorular, literatür taramasıyla belirlenen terminoloji ve bilgi ile değerlendirilmektedir.Araştırmada, elde edilen veriler ışığında, öğretmenlerin seminer öncesine göre, seminer sonrasında eleştirel düşünme konusunda, bilgi birikimlerinde bir artış olduğu; buna paralel olarak, seminerin, öğretmenlere eleştirel düşünme ve eğitimi konusunda farkındalık ve önem düzeyinde katkı sağladığı söylenebilir. Bu araştırmayla, öğretmenleri eleştirel düşünme alanında gerek bilgisel, gerekse becerisel olarak donanımlı hale getirmek üzere hizmet içi eğitim programları hazırlanarak öğretmenlere uygulanmasına duyulan bir gereksinimin ortaya çıktığı kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
This research is an experimental study to carry out the teachers? level of knowledge about critical thinking and its training. It also includes a declarative critical thinking workshop devoted to teachers, and the evaluation of the workshop?s efficiency in terms of changes at the level of teachers? critical thinking knowledge and application. The study involves five main parts as, Introduction, Literary Review, Methodology, Findings and Discussions, and also Results and Suggestions.During the research the work of Critical Thinking Workshop formed as two days and six hours applies to 20 research group teachers. Critical thinking is studied according to both the teachers? professional experiences including critical thinking training and application to school administrative work and social life. On the scope of the research, The Critical Thinking Questionnaire I and II aimed to evaluate the efficiency of the workshop are prepared and applied. The distribution and the average of the teachers? answers are reached as units and percentage. The statistical mean of the distribution of the teachers? answers is tested by Chi-Squared Homogeny Test. Moreover, Wilcoxon?s Signed Rank Test is utilized to define, statistically, any changes on the answers of the questions in the questionnaire obtained during pre and post application. The open ended questions are evaluated according to the terminology and the knowledge reviewed the related literature.In the research, in light of the data acquired, it can be pointed out that there is a considerable increase in teachers? knowledge on critical thinking after the workshop in respect to their knowledge before, and in parallel with this, that the workshop contributed to the teachers? awareness and level of importance on critical thinking and its training. Thanks to this research, it can be accepted that the need for developing in-service trainings to illuminate the teachers on critical thinking in terms of both knowledge and abilities and also applying these well prepared trainings to the teachers became evident.