İlköğretim okulu müdürlerinin yönetim süreçlerinde gösterdikleri performansın kendileri ve okul öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of primary school?s principals'performance in management process by themselves and teacher
  1. Tez No: 227478
  2. Yazar: SELMA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AKGÜL MACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmada amaç ilköğretim okulu müdürlerinin yönetim süreçlerinde gösterdikleri performansın kendileri ve öğretmenler tarafından nasıl değerlendirildiğinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırma ; giriş, ilgili literatür, yöntem, bulgular ve yorumlar, sonuç ve öneriler olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.Tarama modeli kullanılan araştırmanın evrenini 2007-2008 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde bulunan 25 resmi ilköğretim okulunda görev yapan 25 okul müdürü ve 937 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2007-2008 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okulları içerisinden rastgele seçilen 10 resmi ilköğretim okulunda görev yapan 10 okul müdürü ve 192 öğretmen oluşturmaktadır.Veriler değerlendirilirken parametrik analiz teknikleri, non parametrik teknikler, Bagımsız grup t-testi,tek yönlü varyans analizi (Anova), post-hoc Scheffe testi, non parametrik KruskalWallis-H testi, non parametrik Mann Whitney-U testi, Pearson Çarpı Moment korelasyon analizleri kullanılmış olup manidarlıklar 0.05 düzeyinde sınanmıştır.Yapılan araştırmada; kadın öğretmenler okul müdürlerini yönetim süreçlerinde başarılı bulurken, önlisans mezunu ve 21 yıl ve üstü kıdeme sahip öğretmenler karar dışındaki yönetim süreçlerinde, 5 yıl ve altı kıdeme sahip öğretmenler örgütleme ve iletişim de, müdür ile çalışma süresi 6-10 yıl olan öğretmenler ise sadece planlamada başarılı bulmaktadır.Öğretmenler cinsiyet ve eğitim durumunun okul müdürünün yönetimde gösterdikleri performansı etkilemediğini söylemekte fakat 6-10 yıl kıdeme sahip okul müdürlerini planlamada başarılı bulmaktadır.Okul müdürleri kendilerini değerlendirirken eğitim durumu ve kıdem farklılığının yönetimde gösterdikleri performansı etkilemediğini söylemekte fakat erkek okul müdürleri karar sürecinde kendilerini kadın okul müdürlerine göre daha başarılı bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine how the performance of the principal?s of primary schools? performance in management process is evaluated by themselves and teachers. The research contains 5 chapters as follows; introduction, concerned literature, method, diagnosis and comments.The region of the research, which uses scanning model, is 25 school principals and 937 teachers working in 25 schools in Beyoğlu district of Istanbul in 2007-2008 education academic year. The sample of the research is 10 school principals and 192 teachers randomly picked up from state schools in Beyoğlu district of Istanbul in 2007-2008 education academic year.As the data is analyzed parametric analysis techniques, non-parametric techniques, stand-alone group t test, one way variance analysis (Anova), post-hoc Sheffe test, non-parametric Kruskall Wallis-H test, non-parametric Mann Whitney-U test, Pearson Product Moment Correlation Analysis were used and semantics were tested on 0,05 level.In the research, as women teachers find school principals successful in management processes, associate degree graduated and 21 years and over working teachers find school principals successful in management process besides decision, 5 years and lower working teachers find them successful in organization and communication and teachers who work with the principals 6 years and over find them successful only in planning process.As the principals evaluate themselves, they assert that educational status and seniority doesn?t affect their performances in management but male principals find them more successful than female principals in decision process.