Tanzimat'tan Cumhuriyet'e İzmit kenti
From the Tanzimat to the Republic in the İzmit city
  1. Tez No: 227570
  2. Yazar: ŞENNUR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AKTUĞ KOLAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 471
Özet
Bu tez çalışmasında, Tanzimat'tan Cumhuriyet'in ilk onbeş yılını kapsayan süreçte geçerli olan kentsel ve mimari tasarımın İzmit kentinin fiziki yapısına etkilerinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında öncelikle, bu süreç zarfındaki imar faaliyetleri ele alınmış, daha sonra Tanzimat sonrasında ve erken Cumhuriyet dönemlerindeki şehircilik ve mimarlık ortamının kente olan yansıması irdelenmiştir. Konuyla ilgili yayınlanmış kaynaklarla temellendirilen bu çalışmada, Başbakanlık Osmanlı Arşivi ile Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi'nde tespit edilen özgün belgelere yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda Tanzimat ve Cumhuriyet'in ilanından sonrada yürütülen şehircilik çalışmalarının ve bu aman zarfında geçerli olan mimarlık ortamının kamu yapılarının öncülüğünde İzmit kentine de yeni kimlik kazandırdığı, kentin bu süreçte kazandığı yapısal özelliklerinin sonraki gelişimine zemin oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the presentation of the effects of the urban and architectural characteristics of the city that was valid in the period covering the time from the Tanzimat and the first fifteen years of the Republic on the physical structure of the Izmit city. Within this aim, the subject was firstly examined within the context of the public improvement activities through that period, later the impact of the urban development and architectural understanding in the period of the Tanzimat and early Republic was studied. With the exception of the basing depending on the published studies covering the Tanzimat and Republic periods, the unique data of the study are based on the document from the Ottoman Archive of the Prime Ministry and the Republic Archive of the Prime Ministry. All those are demonstrating that the urban and architectural understanding design characteristics that were brought together with two separate processes included Izmit.