Screen into place: Spatial paradigm and artistic production after 1990s
Ekran ve yer: Uzamsallık ve 1990lardan sonra sanat üretimi
- Tez No: 227572
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖDEKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde, değişen uzam ilişkilerini belirleyen bir olgu da, yeni teknolojilerdir. Modernite, uzam ve yerin kavramsallaştırılması için bir bakış açısı sunar. Bu çalışmanın amacı, 1990'lardan itibaren üretilen sanatsal çalışmalar aracılığıyla; ekran teknolojilerinin, bu ilişkilerin dönüşmesine yaptığı katkıyı araştırmaktır. Bunun için, optik ve dokunsal görsellik olguları, bir uzamsallaştırma aracı olarak ele alınacaktır. Bu kavramlar ekseninde, modernizme eleştirel bir yaklaşım geliştirmek ve yeni teknolojilerin bu tartışmadaki konumunu araştırmak hedeflenmiştir. Bunun için önce kısaca bilgi toplumu ve kültür ilişkisine farklı bazı yaklaşımlara yer verilecek; daha sonra uzamsallık ve görsellik kavramları kuramsal olarak belli düşünürlerin yaklaşımlarıyla ele alınacaktır. Son olarak, bu kavramsal tartışma ekseninde, 1990'lardan itibaren ekran teknolojisi kullanan sanatsal üretim; 3 kategori altında tartışılacak; modernite ve teknoloji ilişkisine eleştirel bir perspektif geliştirilmesi denenecektir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, new technologies have arisen as one of the facts that define the change in spatial relationships. Modernity offers a viewpoint to help conceptualise space and location. This study aims to investigate the contribution that screen technologies have made to the transformation of these relationships in view of artistic work produced from the 1990s onwards. Optical and tactile visuality will be treated as a spatialisation tool to this end. The aim has thus been to develop a critical approach to modernism and research the position of new technologies in this debate. A brief and innovative approach towards the relationship between the information society and culture is first detailed and secondly the concepts of spatiality and visuality based on certain philosophers? approaches are examined. And finally, artistic production using screen technologies since the 1990s under three distinct categories are discussed and attempts are carried out to develop a critical perspective on the relationship of modernity and technology, all within this conceptual debate framework.