İzmir'de Kasap Hızır Mahallesi
The Kasap Hızır district Of İzmir
- Tez No: 227579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Ege coğrafyasında, bulunduğu alan itibariyle önemli bir yerleşim bölgesi olarak karşımıza çıkan İzmir, XVII. yüzyılın ortalarından itibaren bölgesinde ekonomik açıdan değer kazanmaya başlamıştır. Bu olguya paralel olarak kent içerisinde fiziksel değişiklikler gerçekleşmiştir. Ekonominin yarattığı fiziksel değişim kentin mekânsal açıdan düzensiz ve plansız bir şekilde gelişmesine neden olmuştur. İşte bu süreçte, XVII. yüzyıl ortası (1659) Osmanlı dönemi İzmir kentinde nerede olduğu. ve hangi yönde nasıl büyüyüp geliştiği çözümlenemeyen Kasap (Kasab) Hızır Mahallesi'nin kapsadığı alanın neresi olduğu çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır Bu çalışma bir bakıma Osmanlı dönemi İzmir kenti içerisinde yaşanan fiziksel değişiminin kentin en küçük parçası konumunda olan bir mahalle üzerindeki yansımalarının değerlendirilmesi işidir.Amacımızın Kasap Hızır Mahallesi'nin sınırlarının ve genişlediği alanın belirlenmesi olması, çalışmamız esnasında dini ve sivil mimari yapıların incelenmesini zorunlu kılmıştır. Bu nedenledir ki çalışmamızın büyük kısmı mahalle içerisinde bulunan yapıların analizine ayrılmıştır. Mahallenin sınırlarının tespit edilmesiyle İzmir'i ve dolayısıyla mahalleyi etkileyen demiryolları ve 1922 yangınının etkileri üzerinde durulmuş ardından XX. yüzyılda mahallenin bir parçası olan Yeni Gün ve Akdeniz Mahalleleri'nin değerlendirilmesiyle çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İzmir, which is strikes us as an amportant settlement in terms of its Aegean geographical location, began turning into a significant economic centre in its region during the mid 17 century. Economic development has caused the city to grow in a disorganized manner and with a lack of proper planning and has further caused physical transformations. The main subject of our study, will be the Kasap Hızır neighbourhood which has managed to grow and develop in a fashion which is unknown to us. This study, in a way, examines changes occurring in large cities and their effects to their smallest units, neighbourhoods.Because our aim is to designate the borders of the Kasap Hızır neighbourhood, our study will focus on the examination of religious and civilian architectural structures and a great portion of religious and civilian architectural structures and a great portion of our study is dedicated to the analysis of structures within the neighbourhood. Within these analyses of İzmir and thus the neighbourhood, the railroad which has had effects an the 1922 fire will be looked into alog with the Yeni Gün and the Akdeniz Neighbourhoods which was a art of Kasap Hızır Neighbourhood.