Anadolu'da Miken buluntu merkezleri
Mycenaean artifact sites in Anatolia
- Tez No: 227580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 444
Özet
Kıta Yunanistan'ın Mora Yarımadası'nda yer alan Mykenai yerleşiminde başlatılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılan kültür, kentin adına atıfta bulunularak Miken Kültürü olarak tanımlanmıştır. Son Tunç Çağı'nda Ege Adaları, Batı ve Güney Anadolu kıyıları, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'e kadar uzanan bir coğrafyada görülen Miken yayılımının nedenleri, Miken halkının kökeni ve yönetim şekli, Mikenler'in M.Ö. II. binyılda nasıl adlandırıldıkları bu bağlamda Mikenler ile Ahhiyawa toplumunun aynı halk olup olmadığı, Anadolu'da gerçek anlamda bir Miken yerleşiminin varlığı ve Hitit-Miken ilişkileri hala üzerinde çok popüler tartışmaların devam ettiği konuları oluşturmaktadır.Anadolu'da en erken Miken buluntuları Limantepe, Iasos, Troia ve Kazanlı'da ele geçmiştir. Bu merkezlerde tespit edilen buluntular LH I-II A arasındaki dönemlere tarihlenmektedir. Anadolu'da gerçek anlamda en geniş Miken yayılımı LH III A:2 döneminde meydana gelmiştir. Bu dönemde Miken yayılımı iç bölgelere doğru ilerlemiştir. Anadolu'da Miken buluntularının en yoğun olarak saptandığı merkezler Batı Anadolu kıyıları ve Güneyde Mersin ve İskenderun Körfezi arasındaki sahil şerididir. Anadolu'nun iç kesimlerinde tespit edilen Miken buluntu merkezi yoğunluğu çok düşüktür. Buna paralel olarak bu merkezlerde ele geçen Miken buluntuları Boğazköy, Maşathöyük ve Sarissa'da olduğu gibi birkaç parça testi ve çanak-çömlek parçası ile sınırlıdır. Bugüne kadar yapılan kazı ve araştırma sonuçlarına göre bütün Anadolu coğrafyası içerisinde sadece Miletos'ta gerçek anlamda bir Miken yerleşiminin var olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The culture, which was unearthed as result of the excavations started in the site of Mycenaean settling area on the Peloponnessos Peninsula of Greek Mainland, has been described as Mycenaean Culture as a reference to the name of the city. The causes for the expansion of Mycenaean Culture during the Late Bronze Age, which is observed in a geography in which Aegean Islands, the Western and Southern coasts of Anatolia, Cyprus and Eastern Mediterranean comprises, the governing regime and the origin of Mycenaean community, how the Mycenaeans were called in the II BC, in this context, whether Mycenaeans and Ahhiyawans were the same nation or not, presence of a Mycenaean settling in Anatolia in the literal sense, and the relations of Hittite and Mycenaean communities; all these are the issues on which extensive and popular discussions still keep going.The earliest Mycenaean artifacts of Anatolia were found in Limantepe, Iasos, Troy, and Kazanli. The findings identified in these sites were dated between LH I-II A. The largest Mycenaean expansion in Anatolia in the literal sense has occurred in the era of LH III A:2. In this phase, Mycenaean expansion has advanced towards inlands. The sites of Anatolia where Mycenaean artifacts were identified most densely are on the coasts of Western Anatolia, and the coastal front between Mersin and Iskenderun Gulf of the South. The density of Anatolian inland-sites where Mycenaean artifacts were identified is low. Accordingly, the Mycenaean findings found in such sites are limited with a few pieces of shreds of jugs, and pottery as were in Boğazköy, Maşathöyük and Sarissa. According to the results of excavations and investigations made up today, it has been understood that only in Miletos within the complete Anatolian geography was there a Mycenaean settling in the well-known terms.