Lisans düzeyinde turizm eğitimi almakta olan öğrencilerin sektör ile ilgili tutumlarının mezuniyet sonrası kariyer seçimine etkisi
Attitudes of university level tourism students towards tourism industry and it?s effects on career choice after graduation
- Tez No: 227590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma ?lisans düzeyinde turizm eğitimi almakta olan öğrencilerin sektöre yönelik tutumlarının, mezuniyet sonrası kariyer seçimlerine etkisi?ni belirlemek amacıyla yapılmıştır.Çalışmada, lisans düzeyinde turizm eğitimi almakta olan öğrencilerin sektörde çalışma ile ilgili tutumları belirlenmeye çalışılarak, bu tutumların mezuniyet sonrası sektörde kariyer yapma kararı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda lisans eğitimi görmekte olan 345 öğrenciye uygulanan anketlerden elde edilen veriler istatistiksel analizler ile anlamlı tablolar halinde sunulmuştur.Araştırmada; turizm eğitimi almakta olan öğrencilerin sektöre yönelik tutumlarını ölçen 5 boyut elde edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, lisans düzeyinde turizm eğitimi almakta olan öğrencilerin turizm sektörünü kariyer olarak seçmeleri konusunda en etkili faktör; kişi-endüstri uyumu olarak bulunmuştur. Bunun yanında; çalışmaya katılan erkek öğrencilerin turizm sektörünü kariyer olarak seçme konusunda bayan öğrencilere göre daha olumsuz tutum içinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the attitudes of university level tourism students towards tourism sector and these attitudes? effects on career choice of students after graduation.The data was collected from Adnan Menderes University Tourism and Hotel Management students by a one-page questionairre. 5 dimensions were defined to measure attitudes of tourism students towards tourism industry. Results of the study shows that the most important factor on choosing tourism as a career is person-organization fit. There are significant differences between the attitudes of male and female students towards tourism industry. Male students have more negative attitudes towards choosing tourism as a career path.The study comprises of three phases. In the first phase of this research, comprehensive definitions of tourism sector, tourism education and the system of tourism education in Turkey are explained. In the second phase of the study; career, career choice and the factors which affect career choice is described. Results of statical analysis and findings of the researc are presented in the third phase of the study.