Turizm eğitimi almakta olan lisans öğrencilerinin sektörel algı ve tutumları ile kariyer planları arasındaki ilişki: Kastamonu Üniversitesi örneği
The relationship between sectoral perception and attitude and career plans of undergraduate students that receive education in tourism: The sample of Kastamonu University
- Tez No: 532685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDOĞAN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Turizm dünyada hızla gelişen, ülkeler için hayati önem taşıyan yüksek gelir potansiyeline sahip bir sektördür. Globalleşen dünyada ülkeler, ekonomileri için bu derecede önemli olan turizm gelirlerinden en iyi şekilde yararlanmak için birbirleriyle yarış halindedirler. Ülkelerin turizm gelirlerini en üst düzeye çıkarabilmek için kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyeti sağlaması gerekmektedir. Bir hizmet sektörü olan turizmde insan unsuru ön plana çıkmaktadır. İnsan unsurunun ön plana çıktığı turizm sektöründe kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyetini sağlamanın en önemli yolu nitelikli personelle mümkün olacaktır. Bu bağlamda çalışma lisans düzeyinde turizm eğitimi almakta olan turizm öğrencilerinin sektöre yönelik algı ve tutumlarıyla kariyer planları arasındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda ilk olarak derinlemesine bir literatür taraması yapılmış ve araştırmanın teorik kısmı hazırlanmıştır. Bununla birlikte araştırma amacını gerçekleştirmek için ilgili yazında hazır olan bir ölçek seçilmiş ve araştırmanın veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde Sosyal Bilimlerde yaygın olarak kullanılan bir istatistik paket programından yararlanılmıştır. Araştırmanın ana kütlesini 2017-2018 yılında Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü'nde eğitim gören 392 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerin sektöre yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla elde edilen verilere faktör analizi uygulanmış ve 8 boyut elde edilmiştir. Bu boyutlar arasındaki anlamlılığı incelemek için korelasyon analizi de yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda turizm eğitimi almakta olan lisans öğrencilerinin turizm sektörünü kariyer olarak seçmeleri konusundaki en önemli boyut“kişi sektör uyumu”olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is a rapidly developing industry in the world, vital for countries and has a high source of income. Countries in the globalizing world are competing with each other to make the most of tourism incomes that are highly important for their economy. Countries should ensure quality service and customer satisfaction in order to maximize tourism revenues. In tourism, which is a service industry, human factor comes into prominence. In the tourism industry where the human factor comes into prominence, the best way possible to ensure..In this context, the aim of this research is to investigate the relationship between sectoral perception and attitude and career plans of undergraduate students that receive education in tourism. For the purpose of the study, firstly an in-depth literature review was conducted and the theoretical part of the research was prepared. The questionnaire form was used in the research. SPSS 22 statistical package program, which is widely used in social sciences, was used to analyze the obtained data. The sample of the study consisted of 392 students who studied in the Tourism Management Department of Tourism Faculty of Kastamonu University in 2017-2018. Factor analysis was applied to the data obtained in order to determine the attitudes of the students towards the industry and 8 dimensions were obtained. Correlation analysis was also conducted to examine the significance between these dimensions. The findings of the study showed that the most important dimension that plays a role in the selection of the tourism industry as a career for the undergraduate students receiving tourism education is the person-industry compliance.