Likidite ile hisse senedi getirisi arasındaki ilişkinin ölçülmesi: İMKB uygulaması
Measuring the relationship between liquidity and stock return: ISE application
- Tez No: 227591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Finansal piyasalarda likiditenin önemi gittikçe artmaktadır. Likidite hisse senedi gerilerinin önemli bir belirleyicisidir. Likidite ile getiri arasındaki ilişkiyi ölçen çalışmaların büyük bir çoğunluğu Nasdaq ve NYSE gibi karma emir güdümlü piyasalara uygulanmıştır. Alım-satım fiyat aralığı ve devirhızı oranı bu çalışmalarda genel olarak bir likidite ölçüsü olarak kullanılmıştır.Bu çalışmada öncelikle likidite ile getiri kavramları tanımlanmış ve daha sonra İMKB ile İMKB'nin İşlem sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın teorik kısmında, literatür tarama tekniği ile getiri ile likidite hakkındaki Türkçe ve İngilizce kaynaklardan yaralanılmıştır.Bu çalışmada tümdengelim yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın uygulama bölümünde kullanılan veriler, tam emir güdümlü bir piyasa olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan elde edilmiştir.Çalışmanın uygulama bölümünde Haziran 2007-Haziran 2008 dönemi için getiri ile likidite arasındaki ilişki Ağırlıklı Emir Değeri (AED) yöntemi kullanılarak ölçülmüş ve finans literatürüne katkı sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, İMKB'de hisse getirileri ile likidite arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Liquidity in financial markets becomes vital day by day. Liquidity is an important determinant of stock returns. Most articles measuring relationship between liquidity and stock returns were applied in hybrid quote-driven market like NASDAQ and NYSE. Bid-ask spread and turnover ratio were generally used as liquidity proxy in those articles.Firstly in this study, liquidity and return concepts are defined and then information is given about ISE and ISE?s trading system.Theoretical part of this study is formed due to Turkish and English sources about liquidity and returns by Literature survey technique. Deduction method is used in this study.Data used in application part is provided from Istanbul Stock Exchange which is a pure order driven market. In the application part, the relationship between stock returns and liquidity is measured for period including June 2007-June 2008 by using Weighted Order Value (WOV) method and it contributes to finance literature. The results show that there are significant relationships between stock returns and liquidity in ISE.