Alto kemençe
Alto kemençe
  1. Tez No: 227606
  2. Yazar: ÇAĞLAR TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. NERMİN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dört Telli Klasik Kemençe ailesinin bir bireyi olan ?Alto Kemençe? hakkında yapılan bu çalışma bir anlamda bir biyografik çalışmadır. Klasik Kemençe'nin tarihçesi, isminin kökeni, fiziki özellikleri hakkında bilgi verilmesinin yanı sıra, çalgının ses sahası, yapabildiği ezgi süslemeleri tespit edilmiştir. Alto Kemençe'nin icra özellikleri hakkındaki bu tespitler, daha sonra yapılabilecek orkestrasyon çalışmalarına kaynak olabilecek niteliktedir. Bir çalgının tınısını bilen, ancak icra olanaklarından haberdar olmayan bir kompozitör bu ve benzeri enstrumantasyon çalışmalarından faydalanarak herhangi bir orkestrasyon yazabilir.
Özet (Çeviri)
This work, which has been carried outon“Alto Kemençe”, a member of the Four-Stringed Classical Kemençe, is in one sense a biographic work. It comprises information on historical background of Classical Kemençe, the origins of its name, the physical properties of the instrument, as well as the sound range of the instrument and melody ornamentos that she could manage. These determinations on the performance characteristics of Kemençe would become a resource to future orchestration works. A composer, who is familiar with the tone of an instrument, but does not know the performance possibilities may write orchestrations based on this and similar instrumentation work.