Ravel and his extra-musical associations in solo piano works
Ravel ve solo piyano eserlerindeki müzik-dışı çağrışımlar
  1. Tez No: 227607
  2. Yazar: ZEHRA MÜGE HENDEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT AŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmanın amacı, Maurice Ravel'in (1875-1937), solo piyano eserlerini bestelerken kullandığı müzik-dışı çağrışımları incelemek ve empresyonizm ve sembolizm gibi sanat akımlarını doğaüstü fenomenler ve mekaniklik gibi unsurlarla başarılı bir şekilde birleştirmiş olduğunu göstermektir.Ravel'in önemli bir besteci olmasının ardında yatan sebeplerden biri, bu eserlerinde müzik formunu da ön planda tutmasıdır. Formsal anlamda temel müzik kurallarına sadık kalmıştır. Bu çalışmada Ravel'in solo piyano eserlerindeki müzik-dışı çağrışımlar incelenirken, onun bu tarz çağrışımları kullanarak müzikal dilini kuvvetlendirdiği yönünde bir çıkarım yapılmamıştır. Amaç, bu çağrışımların Ravel'in kendine özgü sonoritesine entegre olmasıyla ortaya çıkan sonucun ne kadar yaratıcı olduğunun gösterilmesidir. Bazı kritiklerin görüşüne göre, Ravel sadece bir müzisyen olarak değil, aynı zamanda bir şair ve ressam olarak da algılanmalıdır. Yapılan çalışma, bu görüşü desteklerken, Ravel'in müzik evreninin içinde yarattığı zengin sanat dünyasını araştırmayı amaç edinmiştir. Ravel'in kullandığı imgeler, semboller ve etkilendiği edebi eserlerin incelenmesiyle, solo piyano eserleri hakkında ipuçlarına ulaşmanın ve bu eserleri değişik biçimlerde algılamanın mümkün olabileceği tartışılmıştır.Bu çalışmada, Ravel ve etkilendiği önemli sanatçılar arasındaki ortak noktaların onun piyano eserlerine nasıl yansığı üzerinde de durulmuştur. Eserleri arasında, örneğin Gaspard de la nuit gibi, bir metni birebir müziğe çevirdiği, ya da Jeux d'eau gibi, bir nükteden etkilendiği örneklere ve Miroirs gibi, herhangi bir edebi etkinin görülmediği ama sembolik anlamlar içeren örneklere rastlanmıştır.Yapılan çalışmada, Ravel'in solo piyano eserlerindeki ilginç detayların derinine inilirken, empresyonizm ve sembolizm gibi sanat akımlarının estetik görüşlerinden de bahsedilmiştir. Müzik ve resim, ve müzik ve edebiyat arasındaki ilişkilerin tarihsel gelişiminin, Ravel'in piyano eserleri hakkında diğer detayların ortaya çıkarılmasına ışık tutacağı düşünülmüştür.Ravel'in sanatsal fikirlerinin tartışılmasından sonra, on iki piyano eserinin detaylı analizine yer verilmiştir. Bu analizler yapılırken, edebi eserler, nükteler ya da belirli durumlar gibi kanıtlanmış etkiler üzerine odaklanılmıştır. Edebi etkiler incelenirken, özellikle Edgar Allen Poe (1809-1849), Aloysius Bertrand (1807-1841) gibi edebiyatçılar ve Charles Baudelaire (1821-1867), Paul Verlaine (1844-1896) ve Henri de Régnier (1864-1936) gibi sembolist şairler üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada, Ravel'in Miroirs, Jeux d'eau, Gaspard de la nuit, Pavane pour une Infante défunte, Le Tombeau de Couperin, Menuet antique, Sonatine, Menuet sur le nom d'Haydn, A la manière de Borodin, A la manière de Chabrier, Prélude ve Valses nobles et sentimentales adlı eserlerine yer verilmiştir. Serenade grotesque adlı eser bu çalışmanın dışında tutulmuştur. Bunun ana sebebi, bu eserin, Ravel'inyazdığı ilk piyano parçası olarak, diğerleri gibi karakteristik özellikler göstermediğinin düşünülmesidir.Bu eserlerin analizinde kullanılan ana yöntemler arasında, bazı eserler hakkında bilinen gerçekleri tartışmak, müziği edebi etkileşimler, eser adlarının kelime anlamları ve bu kelimelerin akılda yarattığı görsel imgeler veya ruh halleriyle paralel olarak incelemek sayılabilir. Geleneksel armonik analiz, sadece söz konusu soyut kavramların müzik sentaksında nasıl yansıtıldığını göstermek için kullanılmıştır.Bu çalışmada, genel dinleyicinin, Ravel'in müziğinde var olduğu tartışılan bu etkileri nasıl algıladığını incelemek üzere yapılan bir araştırma da yer almaktadır. Müzisyenler, müzisyen olmayanlar ve çocuklardan oluşan toplam kırk dokuz gönüllünün katıldığı bu araştırmada, katılımcılara Ravel'in eserlerinden toplam otuz yedi kısa kesit dinletilmiş ve neler hissettiklerini bir-iki kelime halinde yazmaları istenmiştir. Bu araştırmanın amaçları, söz konusu eserlerin katılımcılar üzerindeki etkilerinin neler olduğunu inceleyebilmek, bazı imgeler hakkında fikir birliğinin olup olmadığını görebilmek ve belirli müzik-dışı etkiler içermeyen eserlerinde yeni sembollerin ortaya çıkıp çıkmadığını incelemektir. Sonuçlar genel olarak, Ravel'in piyano eserlerinin dinleyicilerin beyinlerinde belirli imgeler ve düşünceler yarattığını ortaya çıkarmaktadır. Katılımcılara, dinlenilen kesitler ya da bu kesitlerin bestecisi hakkında herhangi bir bilgi verilmemesine rağmen, bazı eserlere, eserlerin başlıklarıyla birebir örtüşen cevaplar verdikleri gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, Ravel'in bazı piyano eserlerinde katılımcıların, eser adlarıyla alakalı olan sembolleri duyabildiği ya da görebildiği, ya da ortak bir ruh hali yansıttığı sonucu elde edilmiştir. Böylelikle, Ravel'in bu eserlere hayat verdiği ve görsel imgeler ve duygular dünyasını müzik dünyasına aktarmada başarılı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.Ravel'in piyano eserlerindeki müzikal unsurlar ve müzik-dışı etkenler arasındaki ilişkileri anlamaya çalışırken, bu çalışmanın bazı bölümlerinde soyut kavramlardan bahsedildiği gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konu hakkında yapılan diğer çalışmalarda, değişik yorumlara ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the extra-musical sources Maurice Ravel (1875-1937) had used in composing his solo piano pieces, and show how he had successfully combined artistic trends like impressionism and symbolism together with elements such as supernatural phenomena and mechanicism.One of the reasons Ravel stands out as a composer is the fact that he had always used musical forms in these pieces. In a way, he had never turned away from basic musical rules. By analyzing extra-musical associations in his piano works, the aim of this study will not be to show that Ravel had used these to reinforce his musical language, but rather, to show the creative process resulting in the unification of these associations with his unique sonority. As some critics have pointed out, Ravel should not be seen only as a musician, but sometimes as a poet, and a painter. By basing this study on these views, a quest has been made to the rich art world he had created within the realm of music. How he had used images, symbols, and literary sources could give hints about his solo piano pieces and how they should be evaluated.This study also focuses on how common points between Ravel and the major artists he had been influenced from had been reflected in his piano works. There are pieces where Ravel had translated a text word-by-word into music, such as Gaspard de la Nuit, or where he had started out from just an epigram and developed on it, such as Jeux d?eau, and where no obvious literary evidence is found, embellished the work with symbolic narration, such as Miroirs.While dwelling into the interesting details of Ravel?s solo piano works, this study also discusses the aesthetics of impressionism and symbolism. The historical development of the relationships between music and painting, and music and literature have been seen as first steps in helping to bring out other issues about Ravel?s piano works.After discussing Ravel?s artistic ideas, a detailed analysis of twelve of his piano works are given, based on factual information about known influences, such as literary works, epigrams, or certain occasions. For analyzing the main effects caused by literary influences, emphasis will be given to Edgar Allen Poe (1809-1849), Aloysius Bertrand (1807-1841), and symbolist poets like Charles Baudelaire (1821-1867), Paul Verlaine (1844-1896), and Henri de Régnier (1864-1936). The works included in this study are Miroirs, Jeux d?eau, Gaspard de la nuit, Pavane pour une Infante défunte, Le Tombeau de Couperin, Menuet antique, Sonatine, Menuet sur le nom d?Haydn, A la manière de Borodin, A la manièe de Chabrier, Prélude, and Valses nobles et sentimentales. All of his solo piano works except Serenade grotesque are included in this study. The reason for excluding this work was the belief that being his first solo piano piece, it did not show important Ravelian characteristics so much as his other pieces.The main methods of analysis done on these works can be listed as discussing the known facts about certain pieces, analyzing the music parallel with literary sources, literary meanings of their titles, and the visual images or the moods the titles bring to the mind. Traditional harmonic analysis has been only used in reference to understanding the physical outcome of the discussed mental states in musical syntax.In order to measure how the discussed influences can be felt by the average listener, a research has been done on musicians, non-musicians, and children, in which they listened to thirty seven short excerpts from Ravel?s piano works, and were asked to write down what they felt afterwards in one-two sentences. A total of forty nine people participated in this research. The aims of this research were to see the effects of these pieces on the participants, whether there were general consensus about certain images, and whether some new symbols would appear in the pieces that were not directly influenced by any known stimuli. In general, the results showed that Ravel?s solo piano works evoked certain images and thoughts in the listeners. In some pieces, the answers matched the titles, even though the participants had no information about neither the pieces nor the composer. Thus, it was concluded that in some of Ravel?s piano works, the participants could hear or see the symbols attached to the titles, or could agree on certain moods. Therefore, Ravel had been successful in giving life to these pieces, and in translating the world of visual imagery and emotions into music.In order to understand the relationships between the musical elements and extra-musical stimuli in Ravel?s piano works, it should also be kept in mind that some parts of this study deal with abstract concepts, and that it is very likely that other studies on this subject matter can lead to other interpretations than the ones discussed.