Okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim programındaki değerler eğitiminde kullandıkları yöntem ve tekniklerin uygunluğunun incelenmesi (Mardin örneği)
Examination of the appropriateness of methods and techniques used by pre-school teachers in the education of values in pre-school education program (Mardin case)
- Tez No: 480720
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Toplumsal inşada rolleri hiç yadırganamayacak olan gelecek kuşakların fiziki ve ruhsal açıdan ümit vaat etmesi, değerler konusunda bilinçli tutumlar sergilemeleri ve tüm değer alanlarını başta insan olmak üzere tüm varlıklar için faydalı bir şekilde kullanabilmeleri oluşturulan koşullarla doğrudan ilişkilidir. Sağlam temellerin çocukluktan itibaren atılması, her bir gelişim evresine uygun olarak çocukların sorumluluk kazanmalarına yardımcı olmak, bilinç ve nitelik sahibi bir birey olarak yetişmelerine olanak tanımak toplumun dün, bugün ve yarını için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle çocukların gelişim hızları ve öğrenme kapasitelerinin çok elverişli olduğu bu dönemlerde, ruh ve beden sağlığını bütünleyen bir kişiliğe sahib olmak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde benzer gelişmeler yakalamak için daha yüksek bir fırsatın kapıları aralanmış olur. Çünkü temel değerler bu dönemde oluşur. Değerler eğitimi, aile ve toplumun huzur ve refahı için hayati derecede önemlidir. Çünkü bu iki temel kurumsal kimlik için dini ve ahlaki değerler ile yasalar bir arada tutulmaktadır. Bunun için de bilinçli ve planlı bir değer eğitimine ihtiyaç vardır. Bundan ötürü değerler eğitimi gün geçtikçe önem kazanmış, önemin vurgusu artmış ve değerler eğitimi ile ilgili gerek teorik gerekse yöntemsel arayışlar artarak devam etmiştir. Yöntem ve tekniğin olmadığı bir öğretim sürecinde, eğitim-öğretim etkinlikleri rastgele bir usule terk edilmiş demektir. Öğretim yöntem ve tekniklerini kullanmak aynı zamanda eğitim durumlarını oluşturmada bir iç tutarlılığı da sağlar. Kullanılacak yöntemlerin farklı biçim ve özellikleri olduğunu da bilmek gerekir. Bu nedenle yöntem ve teknikeri koşullara bağlı olarak kullanıp değerlendirmek daha isabetli olacaktır. Bu araştırma okul öncesi eğitim programındaki değerler eğitiminde okul öncesi öğretmenlerinin kullandıkları yöntem ve tekniklerin uygunluğu anlaşılmaya çalışıldığı için olgubilim deseniyle gerçekleştirilmiştir. Böylece, okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim programındaki değerler eğitiminde kullandıkları yöntem ve tekniklerde etkili olan koşullar ve yöntem-teknik kullanımına ilişkin deneyimler ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırmada ¨amaçlı örnekleme¨ kullanılmıştır. Araştırma olgubilim olarak tasarlandığından amaca uygun olan grup üzerinde derinlemesine araştırma yapılmıştır. Bu çalışma grubu çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi devlet okulları, anasınıfları ve özel okulda çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Katılımcıların tümü okul öncesi eğitimi ile ilgili bölümlerden mezun ve pedagojik formasyon eğitimini almış 1'i erkek 47'si bayan olan öğretmenlerdir. Bu araştırmanın verileri, yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Görüşme formunda yer alan sorular, alan yazın ve uzmanlaın görüşleri dikkate alınarak, okul öncesi öğretim programı ve bu programa dahil edilen değerler ve okul öncesinde değerler alanında yapılan başta akademik tezler olmak üzere akademik kitap ve makalelerden geliştirilmiştir. Araştırma verilerinin güvenirliğini sağlamak için ilgili bilim topluluğunun görüşüne başvurulmuştur. Bilim topluluğunun eleştiri doğrultusunda araştırma verileri tekrar gözden geçirilmiş ve yaptıkları öneriler dikkate alınarak araştırma verileri kabul edilmiş standartlar haline getirilmiştir. Belirgin olmayan ve anlam karmaşası oluşturacak meseler ve konular tespit edilerek bulgu analizinden çıkarılmıştır. Bu araştırmanın veri analizinde tematik analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma temaları dikkate alınarak, eldeki veriler şeffaf ve mantık kurgusu içinde izah edilmiş ve yeri geldiğinde de sahadaki veriler hiç değiştirilmeksizin olduğu gibi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The future generations, whose roles in social construction can not be ignored, promise hope in terms of physical and spiritual. Conscious attitudes about values of future generations and that they can use all value fields in a beneficial way for all beings, primarily humans are directly related to the conditions created. we can say that society is very important for yesterday, today and tomorrow, strong grounds to throw away from childhood, helping children to take responsibility in accordance with each developmental stage, to be able to grow up as an individual with consciousness and quality. Especially in these times when children's development speeds and learning capacities are very convenient, having a personality that integrates mental and physical well-being, the gates of a higher opportunity will be spaced apart to capture similar developments in later life. Because fundamental values are formed in this period. Values education, are vital for family and community's peace and prosperity. Because of these two basic corporate identities, religious and ethical values and laws are kept together. For this reason, conscious and planned value education is needed. Therefore, the education of values became more important day by day, the emphasis of the main subject increased and the theoretical and methodological inquiries about values education continued increasingly. In a teaching process where there is no method and technique, the teaching-learning activities are abandoned in a random method. Using teaching methods and techniques also provides an internal consistency in creating educational situations. It is also necessary to know that the methods to be used have different forms and properties. For this reason, it is more appropriate to evaluate the method and the technique depending on the conditions. This research was carried out with the concept of phenomenology because it is tried to understand the appropriateness of the methods and techniques used by pre-school teachers in the value education in pre-school education program. Thereby, in the methods and techniques used by pre-school teachers for the education of values in the pre-school education program. In this study, purposeful sampling was used. Since the research was designed as a case study, in-depth research was conducted on the appropriate group. The majority of this working group constitutes pre-school public schools, kindergartens and teachers working in the private school affiliated to the Ministry of National Education. All of the participants were teachers who graduated from departments related to pre-school education and had education in pedagogical formation and 1 male 47 female. The data of this study were obtained with a semi-structured interview technique. The questions in the interview form have been developed primarily from academic theses, books and articles in the field of pre-school period values, from the opinions of field literature and experts, pre-school curriculum and the values included in this program. The opinion of the relevant scientific community has been consulted to ensure the reliability of research data. In the light of the criticism of the scientific community, the research data were re-examined and the research data were made into accepted standards by considering the suggestions they made. Questions and issues that are not clear and meaning complexity are identified and extracted from the analysis of findings. In the data analysis of this study, it was imposed upon from the thematic analysis technique. Taking into consideration the research themes, the present data are explained in a transparent and logical way and that when the place came, it is expressed as if the data on the field have never changed.