Milli mücadelenin manevi mimarlarından örnekler
Examples from the spiritual chefs of national war
  1. Tez No: 568869
  2. Yazar: İLKNUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin zor şartlar altında gerçekleştirdiği bir uyanışın öyküsüdür. I. Dünya Savaşı'nın akabindeki günlerde Anadolu halkı, savaşta aldığı yenilgi sebebiyle bitap düşmüştü. O dönemin oldukça ağır şartlarında din adamları halk üzerindeki manevi gücünü Milli Mücadele'ye katkı yaparak kullanmışlardır. Anadolu topraklarının işgal edilmesine karşı çıkmak üzere Müdafaa-i Milliye Cemiyetlerinin kurulmasında; imamlar, müftüler ve şeyhler gibi dini kimliğe sahip olan birçok vatan evladının ülkenin bağımsızlık savaşında önemli rolleri olmuştur. 1919 ve 1920'de Anadolu'nun hemen hemen her il ve ilçesinde kurulan Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinde bizzat görev almış, teşkilatlanma faaliyetlerinde önemli rol almışlardır. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde milli bağımsızlığın sağlanması için gayret göstermişlerdir. Mustafa Kemal Paşa din adamlarıyla görüşmelerde bulunarak desteklerini almış ve Milli Mücadele'de Mustafa Kemal'in Kuvay-ı Milliye hareketine manevi ve maddi destek vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The War of Independence is a story of the awakening of the Turkish nation under difficult conditions. During the days following World War I, the Anatolian people were devastated by successive defeats. Under the harsh conditions of that period, the clergy used their power over the people by contributing to the War of Independence. Many homeland children with religious identities, such as Imams, muftis and sheikhs, played an important role in the independence war of the country. In 1919 and 1920, in almost every province and district of Anatolia, the Self-Defense Law Society was personally involved and took an important role in the organization activities. Under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk, they have endeavored to ensure national independence. Mustafa Kemal Atatürk received their support by meeting with the clergy, congratulating them and honoring them.