The transformation of the political ideology and the democracy discourse of the Muslim Brotherhood in Egypt
Mısır?daki Müslüman Kardeşler?in siyasi ideolojisinin dönüşümü ve demokrasi söylemi
  1. Tez No: 227630
  2. Yazar: ESRA AVŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, Mısır'da Müslüman Kardeşler'in geçirdigi temel ideolojik dönüşümü analiz etmektedir. Bu tez boyunca üzerinde durulan ana tema, lokal, bölgesel ve uluslararası ortamla evrimsel bir etkileşim içinde bulunan `dönüşüm' kavramıdır. Bu ana temanın kapsamı dahilinde, bu çalışma Müslüman Kardeşler'in tarihsel gelişimini incelemekte ve bu dönüşümün ana evrelerini ve dönüm noktalarını iki temel düzeyde analiz etmektedir: İç ve uluslararası. Bu çalışma, Müslüman Kardeşler'in polititik sisteme daha geniş bir özgürlükle katılmaya basladığı 1980'lerin, Hareket'in ideolojik degişiminin ilk dönüm noktası olarak ortaya çıktığını savunmaktadır. Bu tez, 1980'lerdeki degişimin başlangıcıyla, Müslüman Kardeşler'in İslamcılar - devlet ilişkileri üzerine literatürde var olan hakim tartışmaya ters düşecek şekilde kendisini dönüştürmeye başladığını savunmaktadır: `İşbirliği ılımlılık getirir, baskı radikalleşme getirir.' (Radikalleşme - radikalleşme, işbirliği - işbirliği modeli). Bu çalışma, Müslüman Kardeşler'in 1980'lerden sonra, baskı dönemlerinde dahi istikrarlı bir şekilde ılımlı kalarak bu tek yönlü döngüyü nasıl kırdığını incelemektedir. Özellikle 1990'lardan sonra, bu calışma iç odaklı incelemenin kapsamını genişleterek, Hareket'in dönüşümü üzerinde artarak etkili olmaya başlayan bölgesel ve uluslararası degişimleri göz önüne almaktadır. Bu çalışma, 2000'lerin, demokrasi kavramının yükselmesiyle Hareket'in ideolojik değişimine yeni bir ivme kazandıran ikinci ve en önemli dönüm noktası olarak ortaya çıktığını savunmaktadır. Bu çalışma, 2000'lerden sonra Müslüman Kardeşler'in demokrasi söylemi üzerine geniş bir analiz sunmakta ve bu yeni ideoloijik sürecin sorunlarını ön plana çıkarmaktadır. Müslüman Kardeşler'in demokrasi hakkındaki muğlak tutumunun, Hareket'in ılımlı politik aktör rolünün geçerliliği hakkındaki tartışmaları güçlendirdiği savunulmaktadır. Sonuç olarak, Müslüman Kardeşler'in politik katılım krizi ve Mısır'ın politik liberalleşme deneyiminin geleceği üzerine kapsamlı bir değerlendirme yapılarak birtakım nihai görüşler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the main ideological transformation that the Muslim Brotherhood has undergone in Egypt. The recurring theme issued throughout this thesis is `transformation? that stands in an evolutionary interaction with the local, regional and external environment. Within the scope of this leading theme, the study examines the historical overview of the Movement and analyzes the central periods and turning points of this transformation at two basic levels: Domestic and international. The study argues that, the 1980s came as the first pivotal turning-point where the Muslim Brotherhood began to enter the political system with a greater freedom. With the beginning of the change in the 1980s, this thesis argues, the Muslim Brotherhood began to transform itself in a way that opposed the dominant discussion in the literature over Islamists - state relations: `Cooperation brings moderation and repression brings radicalization.? (Repression - repression, cooperation - cooperation pattern). The study investigates how the Muslim Brotherhood broke this single-track rotation by standing consistently moderate during the periods of repression as well, after the 1980s. In particular after the 1990s, the study extends the domestic-oriented scope of the observation to take into consideration the influence of regional and international variations that have begun to be increasingly influential over the transformation of the Movement. The study argues that, the 2000s came up as the second and the most important landmark that opened a new momentum with the rise of the `democracy? discourse in the Movement?s ideological change. The study provides a wide-ranging analysis over the democracy discourse of the Muslim Brotherhood after the 2000s and brings the challenges of this newfound ideological process into focus. It is argued that, the Muslim Brotherhood?s ambiguous stance on `democracy? reinforces the discussions on the validity of the Movement?s moderate political actor role. In conclusion, some conclusive remarks are introduced by making an overall assessment over the Muslim Brotherhood?s political participation crisis and the future of the Egyptian political liberalization experiment.