1980 sonrası Milliyetçi düşüncede demokrasi ve sivil toplum algısı 'Türk Yurdu' 'Türkiye Günlüğü' örneği
Democracy,civil society perception in nationalist ideology after 1980s: 'Türk Yurdu' and 'Türki̇ye Günlüğü' samples
- Tez No: 441106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye'de milliyetçilik düşüncesi 19. Yüzyılın sonlarından itibaren siyasi alanda etkisini göstermeye başlamış ve İslamcılık ve Garpçılık düşünce akımları gibi Osmanlı Devleti kurtuluş reçeteleri arasında yer almıştır. Avrupa toplumlarına istinaden milliyetçilik Türkler için geç kalmış bir ideoloji olmuştur. Her ne kadar geç kalmış bir düşünce olsa da özellikle ulus-devlet prensibi etrafında kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile beraber etkili ideolojilerden biri haline gelmiştir. Milliyetçi düşünce Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren çeşitli alt dallara ayrılmış ve tarihsel sürecin getirileri ve ihtiyaçları doğrultusunda belirli dönüşümlere uğramıştır. Ancak Cumhuriyet dönemi milliyetçilik deneyimi kendiliğinden meydana gelen öncesiz bir ideoloji değildir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönem tartışmalarının mirasını almıştır. Bu tezde, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden Türkiye Cumhuriyeti'ne kadarki süreç içerisinde milliyetçiliğinin ortaya çıkışı ve Cumhuriyet rejimi boyunca geçirdiği tartışmalar konu edinmektedir. Bu doğrultuda, siyasi çevre ve yazın hayatında karşılaşılan başlıca milliyetçilik tartışmaları incelenmekte ve milliyetçiliğin bugüne kadar aldığı biçim ve oynadığı rol ele alınmaktadır. Ardından Türk Yurdu ve Türkiye Günlüğü dergilerinin konu dağılımı esas alınarak, 1980'lerden itibaren milliyetçilik geçirdiği dönüşüm tartışılmaktadır. Tezin temel savı, Türkiye'de milliyetçiliğin tarihsel gereklilikler ve uluslararası konjonktürden bağımsız olarak değerlendirilemeyeceği ve 1980'li yıllardan itibaren demokrasi, özgürlük ve sivil toplum kavramları ekseninde dönüşüme uğradığıdır.
Özet (Çeviri)
Nationalism in Turkey has taken effect in political stage since the late 19th century and remained one of the emancipation recipes of the Ottoman Empire as other movements of thought such as Islamism and Westernism. Turkish Nationalism appeared late compared to European communities. Although it was a late ideology, it has been one of the most influential ideologies especially with the establishment of the Turkish Republic centered on the principle of a nation-state. Since the beginning of the Republic, nationalist discourse has been fractioned into sub-categories and transformed with regard to the consequences and necessities of the historical process. However, the Republican experience of nationalism was not an immediate ideology without a previous history. It inherited the discussions about nationalism emerging in the late Ottoman Empire. In this dissertation, the rise of nationalism from the late Ottoman period to the Turkish Republic and the debates on nationalism throughout the Republican regime are mentioned. In this context, the major discussions about nationalism within the political environment and literature are analyzed and the shape and role of nationalism to date is considered. The transformation of nationalism since the 1980s based on the content distribution of two journals- Türk Yurdu and Türkiye Günlüğü- is additionally examined. The main thesis of the dissertation is that nationalism in Turkey needs to be evaluated in accordance with the historical necessities and international conjuncture as well as its transformation since the 1980s on the axis of democracy, liberty and civil society.