An evaluation of needs, design, implementation, and outcomes of Development and Learning course enriched with critical thinking based instruction
Eleştirel düşünmeye dayalı öğretim ile zenginleştirilen gelişim ve öğrenme dersinin ihtiyaçlarının, tasarımının, uygulamasının ve çıktılarının bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 227633
  2. Yazar: BANU YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi'nde okutulan Gelişim ve Öğrenme dersinin, eleştirel düşünmeye dayalı öğretime göre geliştirilmesi sürecinin Stufflebeam'in Çevre, Girdi, Süreç, ve Çıktı modeli kulllanılarak değerlendirmektir.Veriler, anket, bireysel ve grupla görüşme, öğrenci günlükleri, başarı testi ve Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimi Envanteri (CCTDI) gibi nitel ve nicel yöntemlerle çeşitli kaynaklardan toplanmıştır. Süreç değerlendirmesi sonuçları, dersin hedeflerinin kazanımında problemler olduğunu ve öğrenme ve düşünme becerilerinin geliştirilmesi için etkili olan öğretim stratejilerinin çoğunun derste hiç uygulanmadığını yada nadiren uygulandığını göstermiştir. Girdi değerlendirmesi aşamasında, ders çevre değerlendirmesi sonuçları dikkate alınarak eleştirel düşünmeye dayalı öğretime göre yeniden tasarlanmıştır. Bu dersin uygulanması aşamasında deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Süreç değerlendirmesine ilişkin olarak, deney grubunda her hafta doldurulan öğrenci günlükleri, bu dersin öğrenme, düşünme ve metabiliş beceriler üzerinde etkili olmasına rağmen, öğrencilerin bazı sorunlar da yaşadığına işaret etmiştir. Çıktı değerlendirmesi ile ilgili olarak, başarı testinin ön-sontest ve kalıcılık testi sonuçları ile CCTDI ön-sontest sonuçları, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin dönem içinde iyi bir ilerleme gösterdiklerini ortaya çıkarmıştır. Fakat, bu sonuç, deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklara sebep olmamıştır. Diğer taraftan, odak grup görüşmelerinde deney grubundaki öğrenciler, bu dersin öğretim ve düşünme becerileri, anlama ve derse katılım açısından kendilerine katkı sağladığını ifade etmişlerdir. Sonuç olarak, başarı testi ve CCTDI ölçeklerinden elde edilen nicel veriler eleştirel düşünmeye dayalı öğretimin geleneksel öğretime göre farklılık yaratmadığına işaret ederken, öğrenci günlüklerinden ve görüşmelerden elde edilen nitel bilgiler bu yaklaşımının olumlu etkilerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the development process of Development and Learning course according to critical thinking based instruction in the Faculty of Commerce and Tourism Education at Gazi University by using Stufflebeam?s Context, Input, Process, and Product evaluation model.Data were collected from various sources through qualitative and quantitative methods such as questionnaires, individual and focus group interviews, student journals, achievement test, and California Critical Thinking Disposition Inventory (CCTDI). The context evaluation results showed that there were problems in the attainment of course objectives and in the application of the effective instructional strategies for learning and improving thinking skills. Thereupon, at the input evaluation stage, the course was redesigned according to critical thinking based instruction. Pretest-posttest experimental study was carried out while implementing the redesigned course. Concerning the process evaluation, student journals pointed out that while critical thinking based instruction was effective on learning, thinking and metacognitive skills, students experienced some difficulties. Regarding the product evaluation, according to achievement pre-posttest and retention test results and CCTDI pre-posttest results, students in both groups showed a significant progress within a semester. However, there was no difference between treatment and control groups. On the other hand, in the focus groups interviews, the students from the treatment groups expressed the contributions of the course to their teaching and thinking skills, understanding and participation. In conclusion, though quantitative data addressed that critical thinking based instruction did not create difference compared to the traditional instruction, qualitative data delineated positive effects of this approach.