Induction into teaching: Adaptation challenges of novice teachers
Öğretmenlikte ilk yıl: Öğretmenlerin uyum sorunları
  1. Tez No: 227639
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
This study aimed to investigate adaptation challenges of novice teachers in induction period, to analyze the variables influencing their adaptation, and to assess pre-service and in-service training in terms of preparing them for induction into teaching. Through a questionnaire, the data were collected from 465 novice teachers teaching in randomly selected 8 provinces of Turkey. The general results revealed that novice teachers had job-related concerns a little more often than the social concerns. The four most frequent adaptation challenges appeared as (1) workload, (2) social status and identity, (3) supervisor, and (4) classroom management challenges. Novice Teachers' adaptation challenges differed in relation to age, subject area, university, faculty, practice teaching, existence of a mentor teacher in pre-service years, school type, grade level, amount of in-service training, and love of teaching profession. More than half of the participants perceived their pre-service and in-service training insufficient.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, aday öğretmenlerin mesleğe girişteki uyum güçlüklerini araştırmak, uyum düzeylerini etkileyen değişkenleri incelemek ve hizmet öncesi ile hizmet içi eğitimlerin yeterliliği hakkındaki algılarını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Seçkisiz örnekleme yöntemiyle saptanan, Türkiye?nin 8 ilinde görev yapmakta olan 465 aday öğretmene uygulanan anket yoluyla, veriler toplanmıştır. Çalışmanın genel sonuçları, aday öğretmenlerde meslekle ilgili kaygıların sosyal kaygılara göre daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur. En sık rastlanan uyum güçlükleri sırasıyla (1) iş yükü zorlukları, (2) sosyal statü ve kimlik karmaşası, (3) müdür ya da müfettişlerle ilişkilerde yaşanan zorluklar ve (3) sınıf yönetimi zorluklarıdır. Aday öğretmenlerin uyum güçlükleri, yaşlarına, alanlarına, mezun oldukları üniversiteye ve fakülteye, hizmet öncesindeki okul deneyimlerine, hizmet öncesinde bir uygulama öğretmeni ile çalışıp çalışmadıklarına, atandıkları okul türüne, derse girdikleri sınıf düzeylerine, şuana kadar almış oldukları hizmet içi kurslara ve öğretmenlik mesleğini ne derece severek seçtiklerine göre farklılıklar göstermiştir. Katılımcıların yarısından fazlası hizmet içi ve hizmet öncesi eğitimlerini yetersiz olarak değerlendirmişlerdir.