Üniversite ve lise öğrencilerinin sosyal amaç oryantasyonlarının başa çıkma ve bazı değişkenlerle incelenmesi
The investigation of releationship between social goal orientation, coping and some variables
- Tez No: 210351
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalısmada üniversite ve lise ögrencilerinin sosyal amaç oryantasyonları düzeyi ile basa çıkma tutumları , anne ve baba egitim durumları , basarı algısı, fiziksel görünüm algısı ve ekonomik durum algısı arasındaki iliski incelenmistir. Arastırma için iki ölçme aracı kullanılmıstır:Sosyal Amaç Oryantasyon Ölçegi (Allison Ryan 2001 ) ve Stresle Basa Çıkma Tutumları Envanteri (SBTE) (Yasar Özbay, 1993).zzet Baysal Üniversitesin `de farklı bölümlerinde ögrenimlerine devam eden ögrencilerle , Düzce `de farklı liselerde ögrenim gören 323 lise ögrencisi ile 287 üniversite ögrencisi (334 `ü erkek, 276 `sı kız ) toplam 600 ögrenci çalısmaya katılmıstır.Verilerin analizi tek yönlü varyans analizi ve t testi ile yapılmıstır. Bu arastırmada sosyal amaç yönlendirme modeli temel alınmıstır. Bu model, sosyal amaç arastırmalarını temel alarak olusturulmus ve bu da daha önce var olan akademik basarı yönlendirmesinden esinlesmistir. Bu model üç bazal amaç oryantasyonundan olusmaktadır ki bunlar; mastır (görev, ögrenme), performans yaklasım(yapabilirlik) ve performans kaçınımdır. Bunlar destekleyici iliskiler üzerine odaklanmıs olup, becerileri gelistirmek ve yeniden insa etmek amacı gütmektedir. Performans yaklasım yönlendirmesi, bireyin kendisine sosyal prestijini göstermeye odaklanmasıdır. Performans kaçınım amaçları, bireyin kendisinin sosyal olarak beceriksiz oldugunun baskalarına gösterilmemesi düsüncesine odaklanmasıdır. Sosyal amaç oryantasyonunun bazı degerlerle iliskisine bakıldıgında, sosyal mastır iliskilerde gerek fiziksel görünüm algısında sosyal ve akademik durumlarda çok daha fazla adaptivdir. Buna ragmen sosyal performans kaçınım amaçları sosyal ve akademik fonksiyonlar için zararlıdır. Bu çalısmada Sosyal mastır, sosyal performans yaklasım, aktif planlama, dıs yardım arama ve kabul yeniden yapılanma ile yüksek oranlarda pozitif olarak iliskili oldugu gibi ;sosyal performans kaçınım, biyokimyasal olarak kaçma soyutlama, kaçma soyutlama duygusal eylem ile yüksek fakat negatif yönde iliskili oldugu bulunmustur.Sosyal performans yaklasım ise sosyal performans kaçınım, dıs yardım arama, kabul yeniden yapılanma, kaçma soyutlama duygusal eylem pozitif yönde iliskili oldugu bulunmustur.Sosyal performans kaçınımın ise , dine sıgınma ve kaçma soyutlama duygusal eylem ile arasında pozitif yönde güçlü bir iliski bulunmus aynı zamanda aktif planlama ile ve dıs yardım arama ile oranında ters yönde iliskili oldugu bulunmustur.Son olarak arastırmanın sınırlılıkları ve yapılacak diger arastırmalar için öneriler tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationships between university and high school students social goal orientation level cope, parents educational position, physical and economic perception. Two measures were used for this study: Social Goal Orientation Scale(Allison Ryan 2001)and Cope Scale (Yasar Özbay 1993)Total 603 university and high school students (279 female, 334 male;323 high scool, 290 university students)from zzet Baysal University and different high school from Düzce took these scales.One way ANOVA and correlation were used to statistically evaluate the data. This study took basic social goal orientation.This model was based on findings in social goals research and extended from current models of academic achievement goal orientation is presented.The model consists of three goal orientation, mastery, performance-approach and performance- avoidance.A social mastery orientation focuses on having positive and supportive relationships, and on building the skills to maintain them.A performance-approach orientation is focused on demostrating to others one?s social prestige. A performance- avoidance orientation is focused on demostrating to others one is not socially inept.Relations of individual social goal orientations suggest social mastery to be most adaptive in relation physical and economic perception and social position. In particular , a social performanceavoidance orientations was detrimental to both social and academic functioning. In this study social mastery is positivly releated with social performance-approach, active planning , searching for external help , acceptiance cognitive restructuning otherwise It is highly negativly releated with social performance- avoidance, biochemical escape and emotional escape. social performance-approach is positivly releated with social performance- avoidance, searching for external help, acceptiance cognitive restructuning , emotional escape.Social performance- avoidance is highly positivly releated with biochemical escape , religous, at the same time It is negativly releated with active planning and searching for external help.Finally , the limitations of the present study and the implications for future researches are discussed.