Etkileşimli mimarlıkta canlı-mekan olasılıklarının araştırılması
Investigation of live-space possibilities in interactive architecture
  1. Tez No: 496353
  2. Yazar: BERİL SERBES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Teknolojideki hızlı gelişim günlük hayata sızmış ve onu dönüştürmeye çoktan başlamıştır. Etkileşim kavramı, bilgi çağının olanak ve olasılıklarını içine almakta, kavramakta mimarlık disiplinin önünü açan bir kanal olarak kabul görmüştür. Öğrenme, sosyalleşme, çalışma, alış-veriş hatta kültürel aktivite gibi fonksiyonlar yeni teknolojik olanaklar yoluyla yeni tanımlamalara bürünmekte, yerinden bağımsızlaşmaktadır. Sabit fonksiyonlara bürünmüş mekanlar hızlıca tüketilmekte, işlevini yitirmektedir ve dönüşüme zorlanmaktadır. Fakat mekan, hala mimarın hegemonyası altında seyretmektedir. Mimar, mekanı bir takım parametreleri sabit kabul ederek tasarlar ve kullanıcıyı zamandan bağımsız donmuş mekanla başbaşa bırakmaktadır. Mekanın yaşayan, canlı ve devinen bir prodüksiyon olarak okunması bağlamında fonsiyonalist ve üniter yapısı sorgulanmaya açık olarak görülebilir. Hareket eden, genişleyen, ilişki kuran, uyum sağlayan, tepki veren, dönüşen mekan gerçekleştiğinde artık kendi kendine yeten, yaşayan/canlı bir mimarlıktan söz edilmeye başlanabilir. Bu durum mekan ile kullanıcı arasında doğrudan ve çift yönlü bir iletişim kurularak mümkün olabilir. Tezde ortaya konulan problem kullancı ile teknolojik araçlar ve sistemler üzerinden okunmaya çalışılmaktadır. Hem kullanıcının hem de teknolojik araç ve sistemlerin kendi özgürlüğünü ilan ederek birbirine akmasını sağlamak yoluyla prodüktör prodüksiyona yani kendi kendisini üreten mekana ulaşılabilir. Bu noktada robotik, mekatronik, yapay zeka gibi mimarlığa sızmış alanlar sayesinde kullanıcının mekan ile etkileşim kurabilme durumu kabul görmeye başlamıştır. Sürekli programlanabilen sistemler ile mimarı mekan kurmada oyunun sürekli bir parçası haline getirebileceği ve mekanın eş zamanlı olarak kullanıcı odaklı adaptasyonunun sağlanabileceği sorgulanabilir. Ütopya örneklerindeki gibi en baştan kurgulamak ya da yeni yer aramak kaygısını geride bırakarak bozulmuş, işlevini kaybetmiş olan mekan, ona eklemlenen etkileşimli mekanizmalarla ihtiyaçlara cevap vermeye başlayabilir. Varolanın üzerine müdahale, teknolojinin verilerini içine almayı reddetmeyen spekülatif ve pragmatik bir mimarlığı canlandırabilir. Bu bağlamda varolanın üzerine eklemlenme ile yapılabilecek müdahale bağlamında protez kavramının irdelenmesi yol gösterici olabilir. Bu tez çalışmasında, Etkileşimli Mimarlık ve akıllı teknolojik ürünlerin birlikteliğinden doğabilecek canlı ve üretken mekan olasılıkları anlaşılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many philosophers have revealed the fact that an important transformation has occurred in the whole world, and that the industrial society has evolved into an information society. The rapid development of technology has been infiltrated daily and has already begun to transform the daily life. The concept of interaction involves the possibilities and possibilities of the information technologies era and is accepted as a channel that opens the way to the discipline of architecture. Daily functions such as learning, socialization, work, shopping, and even cultural activity are becoming independent from the new definitions through new technological possibilities. Constant function spaces are rapidly consumed, start losing their function and are forced to be changed and transformed. But the place is still under the hegemony of the architect. The architect designs the space by assuming certain parameters to be constant and leaves the user alone with the free-standing space. Architecture is in constant interaction with technology. Since the existence of mankind, the architectural product has been constantly transformed in the theoretical and practical sense by taking new inventions into its world. Architecture is defined as a discipline in the modern age that reflects the time it was built and adapted to its own age. As a matter of fact, new fields, new terminologies are getting more and more leaked in today's world architectural agenda. Innovations in many areas such as computer based programming, complex algorithm knowledge, mechanical engineering, environmental engineering, genetic engineering, artificial intelligence, microelectronics, information technology, robotics and nanotechnology have begun to establish interdisciplinary relationships with architecture. In architecture, the concept of being kinetic always puts the user in a more active and participatory role and places the person into a much more organic and productive relationship. It has become more important to design concepts such as interaction, interface, experience, interacting with individual, interacting spaces, which have been moving away from being defined by the purely function-form relations of today's architecture. It can be seen clearly that the functionalist and unitary structure in the context of describing the space as a living, vibrant and animated production is questionable. When the moving, expanding, connecting, harmonizing, reacting, transforming space is realized, it can now begin to speak of a self-sufficient, living architecture. This may be possible by establishing direct and bi-directional communication between the user and the space. The problem presented in the thesis is trying to be described through user and technological systems. Producer production can be achieved by providing both the user and the technological systems to declare their own freedom and flow to each other. At this point, the other disciplines merged with architecture such as robotics, mechatronics, artificial intelligence, the user's ability to interact with the space has begun to be accepted. With continuously programmable systems, it can be questioned that the architectural space can be a continuous part of the whole period and that the user can achieve simultaneous user-focused adaptation of the space. As the interaction is bi-directional, the object can gain the ability to communicate directly with the user, as it is technologically intelligent, intelligent (with artificial intelligence), and capable of movement (mechatronics, using robotic disciplines). Like the utopia projects, the distorted, dysfunctional space, leaving behind anxiety to search for new places or to search for new places, may begin to respond to needs with interactive mechanisms articulated to it. Intervention on the existing can animate a speculative and pragmatic architecture that does not refuse to include the advantages of technology. In this context, it may be helpful to examine the concept of prosthesis in the context of the intervention which can be done by articulating on the existing. Therefore, the new technological data may lead to a new horizon by abandoning the conventional approach of architecture. The search for adaptive systems and spaces that perceive and react to immediate needs can turn a scenario into a working space that is directly articulated to the user. As a final product, the space never actually ends, it interacts with user-technological tools and systems. With this interaction, the user begins to respond by processing the information that the user enters and then the physical elements that make up the space. The end product, the continuous process of information processing and the feedback that it processes, can lead to the transfer of orientation to be defined as a producing, thinking dynamic manufacturing. In the future, perhaps the architect will design a system that will produce almost anything. Every space is subject to a number of changes over time, but what is more important is to provide more qualitative changes and keep them constant. Architecture can evolve into a system that continuously produces and regulates self-related, building materials-human relations. Thus, the responsibility for transforming the space forever is shared between the architect and the user in a more productive environment with feedback. As a result, every product produced in series can be produced differently from the other. Not all power will be in architecture, in neither user nor in technological means, but in the context of intertwining freedom and control, power will be shared among all actors who create space. Therefore, the infiltration of technology, object, artificial living thing into his life will not prevent him from interfering with his individual existence and self-actualization, but will help him. The place can thus become a kind of living creature, open-space, mutant-space, incomplete, always constructed and mutated. The design of interactive systems requires us to begin to rethink our architectural design approach by mastering interactive capabilities. Architects are already equipped to understand the terrorist nature of the concept of interactive architecture. Design practices are based on understanding user-environment requirements and are also experienced on structural building materials. So they can understand how these new interactive systems can adapt to mechanical systems, structural systems and general structure codes. It will be an important step for architects to be open to innovative, technological developments in order to take a more active role in the development of interactive architecture. In the traditional sense, architecture is based on specific functions and environmental conditions, and puts a living space in line with the parameters that the architect considers. In fact, no structure is exposed on the ground at the same level as the same environmental factors, all conditions are unique. The structure, which is designed by following certain conditions, can not adapt to the variable environment and user. The fact that architecture is a system that is feedbackable, able to organize itself according to circumstances, and able to respond to user needs simultaneously, is becoming architect's design responsibilities. Initially, the concept of interaction, which manifests itself in inventions with machine-controllable circles, open-close glass roofs, thermostat-controlled air-conditioned spaces, is now largely renewed by the development of technology. In order not to change the condition in any condition, to give meaning again; software systems are first designed to create the interfaces that will enable the system to function. If architects want to create interactive spaces, they also need to think about the design of the operating system. A carrier structure system is still required; but this system should be linked to the statements provided by the software program. However, interactive environments can respond to very different needs. What needs to be done is to ensure that both the user and the technology declare their own freedom and communicate with each other and reach the productive space. In this thesis study, it is aimed to understand the living and productive space possibilities that may arise from the discoveries of Interactive Architecture and intelligent technological products.