Sütten kesim çağında besiye alınan tiftik keçisi erkek oğlaklarının besi performansı ve karkas özellikleri
Fattening performance and carcass characteristics of male Angora kids fattened after weaning
  1. Tez No: 22765
  2. Yazar: İRFAN DAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL MEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜTTEN KESİM ÇAĞINDA BESİYE ALINAN TİFTİK KEÇİSİ ERKEK OĞLAKLARININ BESİ PERFORMANSI VE KARKAS ÖZELLİKLERİ İrfan DAŞKIRAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Mehmet ERTUĞRUL 1992, Sayfa: 82 Jüri: Prof. Dr. Erdoğan TUNCEL Doç.Dr. Mehmet ERTUĞRUL Doç. Dr. Numan AKMAN Araştırma materyali 15 baş Ankara Keçisi erkek oğlağı Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığının, Yozgat ili Yerköy ilçesinde bulunan Hayvancılık Araştırma Enstitüsü sürüsünden temin edi İmi şlerdi r.Oğlak! ar Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü deneme ağılına getirilene kadar (4 aylık yaş) ana sütüne ek olarak kuzu büyütme yemi ile besi enmi şlerdi r. Deneme Ankara Keçisi oğlaklarının besi, kesim ve karkas özelliklerinin belirlenmesi amacı ile düzeni enmi şti r. Denemeye alınan 15 baş erkek oğlağa 71 gün süreyle ad-libitum olarak entansif besi uygulanmış, kaba yem olarak 100 g/gün/baş hesabı ile kuru yonca otu verilmiştir. Besi başı ve besi sonu ağırlıkları sıra ile 14.453 kg ve 24.06 kg olmuştur.Besi boyunca oğlaklar ortalama 135.9 g günlük canlı ağırlık artışı yapmışlardır. Beside günlük kesif yem tüketimi ve 1 kg canlı ağırlık artışı için kesif yem tüketimi sırası ile 0.806 g/gün/baş ve1 1 6.069 Kg olarak bulunmuştur. Besi sonunda kesilen 13 baş Ankara Keçisi erkek oğlağında kesimhane, sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları ile karkas randımanları ortalama olarak sıra ile 23.51 kg, 10.207 kg, 9.99 kg ve % 42.49 olarak hesaplanmıştır. Denemede kemik, kas, üst yağ (kabuk yağı) ve kas arası yağ oranları karkasın parçalara ayrılıp her parçanın analiz edilmesiyle tahmin edilmiştir. Soğuk karkas ağırlığına göre karkasta kemik, kas, üst yağ ve kas arası yağ oranları sıra ile % 17.33, % 55.89, % 8.03, % 11.57 olarak bulunmuştur. Karkas parçalarından kollar, butlar, boyun, sırt-bel ve eteklerin soğuk karkastaki oransal payları da % 20.9, % 32.0, % 10.3, % 24.0 ve % 13.7 olarak saptanmıştır. Soğuk karkastan alınan bazı karkas ölçülerinden karkas uzunluğu 52 cm, but genişliği 5.192 cm ve but derinliği ise 6.808 cm olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ankara Keçisi, Erkek Oğlak Besi Performansı, Kesim ezellikleri, Karkas Kompozisyonu, Karkas özellikleri
Özet (Çeviri)
1 1 1 ABSTRACT Masters Thesis FATTENING PERFORMANCE AND CARCASS CHARACTERISTICS OF MALE ANGORA KIDS FATTENED AFTER WEANING İrfan DAŞKIRAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet ERTUĞRUL 1992, Page: 82 Jury: Prof. Dr. Erdoğan TUNCEL Assoc.Prof.Dr. Mehmet ERTUĞRUL Assoc. Prof. Dr. Numan AKMAN Four months old fifteen head of Angora male kids which were used in this research provided from Yozgat -Yerköy Animal Research Instute of Ministry of Agriculture and Rural Af f ai rs.Unt i 1 kids were brought to test pen of Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Animal Science. They were fed with lamb concentrate feed and they sucked their mother. The research was organised in order to determine fattening, slaughtering and carcass characteristics of Angora kids. Fifteen head male Angora kids which were fattened ad-libitum along the 71 days test period at the same time 100 g/day/head good quality alfaalfa hay was given. Liveweights of this kids at the beginning and termination of fattening period and average daily liveweight gain during whole fattening period 14.453 kg, 24.060 kg and 135.9 g respectively.1 V During the fattening period average daily concentrate consumption and feed efficiency of Angora male kids 0.806 g/day/head and 6.069 kg respectively. At the end of the fattening period, 13 heads of Angora kids were slaughtered to determine carcass characteristics. Slaughter weight, warm and cold carcass weights and dressing percentage were found as follows: 23.51 kg, 10.207 kg, 9.99 kg, % 42.49 respectively. In this experiment bone, muscle, subcutaneous fat and intermuscular fat contents were found on whole carcasses and for each joi nt. Accordi ng to the cold carcass weight, bone, muscle, subcuteneous fat and intermuscular fat proportions were % 17.33, % 55.89, % 8.03 and %11.57 respectively. The average ratios of some valuable carcass joints in the cold carcass as front leg, longleg, neck, back-loin and flank were found % 20.09, % 32.00, % 10.30, % 24.00 and % 13.70 respect i vel y. Some carcass measurements were also taken on the cold carcass.Carcass length was 52 cm hind leg width, circumference was 5.192 cm, leg lenght was 6.808 cm, musculus longissumus dorsi area was 8.358 cm2 respectively. KEY WORDS: Angora Goat, Male Kids Fattening Performance, Carcass Characteristics, Slaughter Characteristics, Carcass Compos i t i on.