Sakarya deltası'ndaki yüzey sularının kaliteleri
Quality of surface waters in Sakarya Delta
  1. Tez No: 22766
  2. Yazar: KEMAL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SAKARYA DELTASI'NDAKİ YÜZEY SULARININ KALİTELERİ Kemal GÜNEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Danışman: DoçDr. İlhami ÜNVER 1992, Sayfa: 64 Jüri: Doç.Dr. İlhami ÜNVER Doç.Dr. Sadık USTA Prof.Dr. Nazif KOLONKAYA Bu araştırmada Sakarya Deltasının çeşitli kullanım planlamalarına baz olabilecek, yüzey suyu kaynaklarının kalite özellikleri Mart, Temmuz ve Kasım 1991 de örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Üzerinde çalışılan akarsular Sakarya Nehri, Çarksuyu, Maden Deresi, Kancalar Deresi, Mudurnu Çayı ve Dinsiz Çayı'dır. Yüzey alanları ve kaliteleri çok değişken olan alüviyal set ve lagün grubu göllerden Taşkısığı Gölü, Küçük Akgöl, Akgöl, Acarlar Gölü, Gölköprü Gölü incelenmiştir. Analizler sonucunda, deltadaki yüzey sularında yer yer çözünmüş oksijen ve demir başta olmak üzere, çeşitli parametreler bakımından yüksek düzeyde kirlilik saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yüzey sulan kirliliği, Sakarya Deltası sulan, ağır metaller.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis QUALITY OF SURFACE WATERS IN SAKARYA DELTA Kemal GÜNEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. İlhamı ÜNVER 1992, Page : 64 Jury : Assoc. Prof.Dr. İlhami ÜNVER Assoc. ProtDr. Sadık USTA Prof.Dr. Nazif KOLONKAYA Water quality parameters of surface waters in Sakarya were monitored through a series of sampling in March, July, and November 1991, in order to provide the data for various use planning purposes. Streams studied were Sakarya River, Çark Stream, Maden Creek, Kancalar Creek, Mudurnu Brook, and Dinsiz Brook. Alluvial ponds and lagoons, which were known highly variable in surface area and quality, were Lake Taşkısığı, Lake Small Akgöl, Lake Akgöl, Lake Acarlar, Lake Gölköprü, Lake Tekke, and Lake Poyrazlar. Analysis indicated that surface waters in the delta were often polluted particularly by dissolved oxygene and iron while some other parameters were also sometimes out of permissible levels. KEY WORDS: Surface water pollution, surface waters of Sakarya Delta, heavy metals.