Sigfried Giedion's ?Space, Time and Architecture?: An analysis of modern architectural historiography
Sıgfrıed Giedion?ın ?Space, Tıme and Archıtecture? kitabı: bir modern mimarlık tarihyazımı analizi
- Tez No: 227651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN TURAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, yirminci yüzyılın ilk yarısında modern mimarlığın gelişmesini Sigfried Giedion'ın Mekan, Zaman ve Mimarlık ? Yeni Bir Geleneğin Gelişimi başlıklı kitabının kapsamlı okumasıyla incelemektedir. Giedion'ın hayatı, eğitimi, diğer yazıları ve dönemin önde gelen kişilikleriyle olan ilişkilerinin bu kitabın yazımında önemli etkilere sahip olduğu kabul edilmektedir. Kitabın kapsamlı bir özeti verildikten sonra, kitaptaki anahtar temalar incelenmiştir. Bu temalar incelenirken, diğer mimarlık tarihçilerinin bu temalar hakkındaki görüşleri de değerlendirmeye alınmıştır. Kitap üzerine yapılan eleştiriler, kitaba verilen ilk tepkilerin ve daha sonraki tepkilerin kavranması açısından ele alınmıştır. Bu tezde Mekan, Zaman ve Mimarlık başlıklı kitabın yirminci yüzyılın ilk yarısında modern mimarlık tarihi yazımını ilk ağızdan anlamak için etkili bir kaynak olduğu savunulmaktadır. Buna kanıt olarak da kitap üzerine yazılmış yazılar ve Manfredo Tafuri'nin `etkin eleştiri' önermesine uygun bir örnek olarak algılanması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the key aspects of modern architecture in the first half of the twentieth century by an extensive reading of Sigfried Giedion?s book on modern architecture: Space, Time and Architecture ? The Growth of A New Tradition. Giedion?s life, his education, his other writings and his relationships with the pioneers of the era are considered as significant influences on the writing of the book. After giving an informative summary of the book, the key themes of the book are analyzed. While analyzing these themes, the opinions of other architectural historians on these themes are also taken into consideration. The reviews on the book are elucidated in order to grasp the first reactions of architectural history circles, and then they were followed by the later impressions. The claim is that Space, Time and Architecture is an influential resource for the understanding of how modern architecture is written about in the first half of the twentieth century. The proof of this influence is both the written sources on the book and its rule in Manfredo Tafuri?s formulation of `operative criticism?.