Investigation differences in educational ideologies of school leaders in Mersin in relation to gender, academic degree and in-service training
Cinsiyet, akademik derece ve hizmet içi eğitim bağlamında Mersin?deki okul yöneticilerinin eğitim idelojilerindeki farklılıkların araştırılması
  1. Tez No: 227650
  2. Yazar: ASLIHAN HANCI YERLİ
  3. Danışmanlar: DR. YAŞAR KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişisel farklılıkların Mersin'deki okul yöneticilerinin eğitim ve genel ideolojileri üzerinde etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma, okul yöneticilerinin cinsiyet, akademik düzey ve katıldıkları hizmet-içi eğitim sayısının onların eğitim ve genel ideolojileri üzerinde etkisi olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.Bu çalışmada, nicel araştırma metodu ve nedensel karşılaştırma tasarımı kullanılmıştır. Mersin'deki tüm ilköğretim ve anaokulu okul liderleri bu çalışmanın hedef kitlesi olarak belirlenmiştir. Çalışmada, anket yöntemi kullanılmış ve demografik bilgiler ve eğitim ideolojileri olmak üzere iki bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketler 456 okul yöneticisine dağıtılmış ve 265 okul yöneticisi ankete cevap vermiştir.Betimleyici ve yorumlayıcı istatistik analizleri SPSS (15.0) paket programı ile yapılmıştır. Betimleyici istatistik analiz sonuçları okul liderlerinin hem eğitim ideolojilerinde hem de genel ideolojilerde liberalizme karşı bir eğilim taşıdıklarını göstermiştir. Okul liderlerinin %35.2'si muhafazakar eğitim ideolojilerine (köktencilik, entellektüalizm, mahafazakarlık) ve %64.8'i liberal eğitim ideolojilerine (liberalizm, özgürlükçülük, anarşizm) sahiptirler. Ayrıca, okul liderlerinin % 33.6'sı genel muhafazakar, ve % 66.4'ü genel liberaldir.Cinsiyet, akademik derece ve katıldıkları hizmet-içi eğitim sayısı açısından okul liderlerinin eğitim ve genel ideolojilerinde bir farklılık olup olmadığını ortaya çıkarmak için çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) uygulanmıştır. Sonuçlar, cinsiyetin ve katıldıkları hizmet-içi eğitim sayısının okul liderlerinin eğitim ve genel ideolojileri üzerinde bir farklılık yaratmadığını göstermiştir. Ancak, bu çalışmanın sonuçları, okul liderlerinin akademik derecelerinin onların eğitim ideolojilerinde bir farklılık yarattığını ortaya koymuştur.Sonuç olarak, bu çalışmanın sonuçları, cinsiyet, akademik derece ve hizmet-içi eğitim bağlamında okul liderlerinin eğitim ve genel ideolojileriyle ilgili alan-yazınındaki boşluğun doldurulması için katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of school leaders? individual differences on educational and general ideologies in primary schools and kindergartens, in Mersin province, Turkey. The study aims to find out whether there are differences in educational and general ideologies in terms of school leaders? gender, academic degree, and the number of in-service training that they have participated.Quantitative method and a causal-comparative research design were used in this study. All primary and kindergarten school principals were the target population of the study. Survey method was used and a questionnaire which composes of two sections; demographics and Educational Ideologies Inventory (EII) were applied in this study. The questionnaires were distributed to 456 school leaders and 265 of them responded the survey.Descriptive and inferential statistical analyses were made by SPSS version 15.0 program. The results of descriptive statistical analysis showed that school leaders have an inclination to liberalism in both educational and general ideologies. 35.2% of the school leaders had educational conservative ideologies (fundamentalism, intellectualism, and conservatism) and 64.8% of them had educational liberal ideologies (liberalism, liberationalism, and anarchism). In addition, 33.6% of the school leaders were general conservative and 66.4% were general liberal.Multivariate Analysis of Variances (MANOVA) was conducted to find out any difference in educational and general ideologies of school leaders in terms of gender academic degree and the number of in-service training that they have participated. The results showed that gender and the number of in-service training that school leaders have participated did not create a difference in school leaders? educational and general ideologies. However, the results of this study revealed that academic degree of school leaders lead to a difference in educational ideologies of them.Consequently, the results of this study contribute to fill the gap in the literature concerning educational and general ideologies of school leaders in relation to gender, academic degree and the number of in-serving training that school leaders have participated.