Okul müdürlerinin teknoloji liderliği yeterlilikleri
Technology leadership competencies of school principals
  1. Tez No: 603767
  2. Yazar: HÜSEYİN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada okul müdürlerinin teknoloji liderliği yeterliliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Düzce ili merkez ve ilçelerindeki devlet anaokulu, ilkokulu, ortaokulu, liselerde görev yapan okul müdürleri ve öğretmenlerin görüşlerine göre, okul müdürlerinin kullandıkları teknoloji liderlik yeterlilikleri çeşitli demografik değişkenler yönünden incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, okullarda görev yapan okul müdürlerinin gelişen teknolojiyi okul yönetiminde kullanabilmeleri ve eğitim-öğretim faaliyetlerinde teknolojik bütünleşmeyi sağlamaları için sahip olmaları gereken teknoloji liderliği yeterliliklerine yönelik bir inceleme yapmak, inceleme sonucunda elde edilen bulguları yorumlamak ve elde edilen sonuçlara göre okul müdürlerinin teknoloji liderliği yeterliliklerinin düşük olduğu boyutları tespit etmek ve gelişme sağlayacak önerilerde bulunmaktır. Araştırmada tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Düzce ilinde görev yapan devlet anaokulu, ilkokulu, ortaokulu, lise müdürleri (149) ve öğretmenleri (373) örneklem olarak ele alınmıştır. Okul müdürlerinin ve okul müdürlerinin teknoloji liderliği yeterliliklerine ilişkin algıları NETS-A standartlarını kapsayan“Eğitim Yöneticilerinin Teknoloji Liderliği Yeterlilikleri Ölçeği”ile ölçülmüştür. Araştırmanın sonuçlarına göre okul müdürleri kendilerine olan algılarında toplam ölçekte teknoloji liderlik yeterliliklerinin büyük oranda sağladıkları görülmektedir. Müdürlerin algılarının, dijital vatandaşlık alanında en yüksek; sistematik gelişim alanında ise en düşük ortalamaya sahip oldukları tespit edilmiştir. Okul müdürlerinin cinsiyetine göre teknoloji liderliği yeterliliğine ilişkin tutumlarında anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Vizyoner liderlik, dijital çağ öğrenme kültürü, dijital vatandaşlık ve toplam ölçekte teknoloji liderliği yeterliliği algılarında erkek okul müdürlerinin yeterlilik algısının kadın okul müdürlerinden daha yüksek olduğu görülmektedir. Yaş, mesleki kıdem, öğrenim durumu, yöneticilik süresi gibi demografik değişkenlerde anlamlı fark olmayıp, müdürlerin çalıştıkları kurum değişkenine göre anaokulu müdürlerinin teknoloji liderliği yeterliliği düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlere göre, müdürlerin teknoloji liderliği yeterlilikleri orta düzeyde sağlanmakta, cinsiyet değişkenine anlamlı fark bulunmamakta, 31-40 yaş grubu müdürlerin ise teknoloji liderliği yeterliliklerinin daha üst sevide olduğu söylenebilir. Mesleki kıdem, öğrenim durumu ve çalıştıkları kurum değişkenleri gibi demografik değişkenlere ilişkin anlamlı fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the technology leadership competencies of school principals. According to the opinions of school principals and teachers working in public kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools in Duzce province center and districts, technology leadership competencies used by school principals were examined in terms of various demographic variables. The aim of this study is to conduct a study on the technology leadership competencies that school principals should use in order to use the developing technology in school management and to ensure technological integration in educational activities, to interpret the findings of the school principals and to evaluate the results of the technology leadership competencies according to the results, to determine the dimensions that are low and to make suggestions for improvement. In this research, principals (149) and teachers (373) in state kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools working in Duzce province in the 2018-2019 academic year were taken as sampling by using stratified sampling method. Perceptions of school principals and school principals about technology leadership competencies were measured by Technology Leadership Competence Scale of Educational Administrators covering NETS-A standards. According to the results of the study, it is seen that the technology leadership competencies on a total scale provide a great deal in the perception of school principals. Managers' perceptions, the highest in the field of digital citizenship; In the field of systematic development, they have the lowest average. There was a significant difference in school principals' attitudes towards technology leadership competence according to gender. In the perception of visionary leadership, digital age learning culture, digital citizenship and technology leadership competence in total scale, it is seen that the male school principals' perception of competence is higher than female school principals. According to the variable, the level of technology leadership of kindergarten principals was found to be low. According to the teachers, the technology leadership competencies of the principals are provided at a medium level, there is no significant difference in the gender variable and it can be said that the technology leadership competencies of the 31-40 age group managers are at a higher level. There is no significant difference between demographic variables such as seniority, education level and institution variables.