Testing the caregiver stress model with the caregivers of children with leukemia
Lösemili çocukların bakıcılarında bakıcı stres modelinin test edilmesi
- Tez No: 227673
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM BOZO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı lösemili çocukların bakıcılarında, bakıcılık sürecinin getirdiğistrese sebep olan faktörler ve sağlıkla ilgili durumlar (depresyon, kaygı, genelpsikolojik sağlık) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bakıcı Stres Modeli çalışmanınkavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Bakıcının strese sebep olan faktörleriniölçmek amacıyla, 1. Çalışma olarak, bakıcı iyilik ölçeği Türk kültürüneuyarlanmıştır. Uyarlama çalışması çeşitli kronik hastalıkları olan aile bireyine sahipbakıcılar ile yapılmıştır. Bulgular, bakıcı iyilik ölçeğinin Türk versiyonunun Türkbakıcılar için yeterli psikometrik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. İkinciçalışmanın örneklem grubunu Türkiye'de Ankara ve İzmir'deki hastanelerin onkolojiya da hematoloji bölümlerinde tedavi gören 100 lösemili çocuğun bakıcılarıoluşturmaktadır. Problem odaklı başaçıkma, duygu odaklı başaçıkma ve sosyaldestek aracı değişkenler olmak üzere 9 aracılık modeli test edilmiştir. Modeller,bağımsız değişkenler olarak strese sebep olan birincil faktörleri (bakıcılık görevleri,temel ihtiyaçlar) ve ikincil faktörleri (kişiler arası ilişkiler ve rollerde zorlanma); vebağımlı değişkenler olarak da depresyon, kaygı ve genel psikolojik sağlığıiçermektedir. Sonuçlara göre, duygu odaklı başaçıkma ve sosyal destek, strese sebepolan faktörler ve sağlık sonuçları arasındaki ilişkinin anlamlı aracı değişkenleridir.Ancak, problem odaklı başaçıkma anlamlı bir aracı değişken değildir. Strese sebepolan birincil faktörler, ikincil faktörler ve sağlık sonuçları arasında farklı anlamlıilişki örüntüleri bulunmuştur. Ancak, bakıcılık görevleri hiç bir sağlık sonucunuyordamamıştır. Çalışmanın güçlü ve zayıf yönlerinin yanısıra, çıkarımlar datartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the relationship between the stressorsof the caregiving process and the health related outcomes (depression, anxiety, andgeneral psychological health) in caregivers of children with leukemia. CaregiverStress Model was used as the conceptual framework for the study. In order tomeasure the stressors of the caregivers, caregiver well-being scale was adapted toTurkish culture as the study 1 by using the caregivers of family members withvarious chronic illnesses. The analyses showed that Turkish version of the caregiverwell-being scale had satisfactory psychometric properties for Turkish caregivers. Thesample of the study 2 was composed of 100 caregivers of children with leukemia,who were treated at oncology or hematology departments of hospitals in Ankara andİzmir, Turkey. Nine mediation models were tested using problem focused coping,emotion focused coping, and social support as mediators. The models includedprimary stressors (caregiving tasks and basic needs) and secondary stressors(interpersonal relationships and role strain) as independent variables; and depression,anxiety, and general psychological health as dependent variables. The findingssuggested that emotion focused coping and social support were significant mediatorsof the relationships between the stressors and the outcomes, however, problemfocused coping was not a significant mediator. Different patterns of significantrelationships were found between the primary stressors, secondary stressors, and theoutcome variables. However, caregiving tasks was not significantly predicting of anyof the outcome variables. The strengths and limitations, as well as the implications ofthe findings, were discussed.