Self-construal differences in perceived work situation and well-being
Benlik tipi farklılıklarına göre algılanan iş ortamı ve iyi olma hali
  1. Tez No: 227674
  2. Yazar: BAŞAK BEYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. OLCAY İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, Dengeli Ayrışma/Ayırdetme Bütünleşme (Denge) Modeli'nin (İmamoğlu, 1998, 2003) ve Özgür İrade (Kendi-Belirleme) Kuramı'nın (Deci ve Ryan, 1985) kuramsal temellerine dayandırılarak, Türk çalışanlarının yaşam doyumu ve psikolojik iyi olma durumlarını yordayan olası etmenler araştırılmıştır. Özgür İrade Kuramı'nın iş hayatına uygulandığı çalışmalarda, ortamın algılanan özerklik desteği ve özerk nedensellik yöneliminin temel ihtiyaç tatminini ve sırasıyla, onun da iyi oluşu yordadığı bulunmuştur (Baard ve diğerleri, 2004; Ilardi ve diğerleri, 1993). Denge Modeli ise bu çalışmada ilk defa örgütsel alana uygulanmıştır. Bu çalışmada, kendileşme ve özerklik desteği boyutları ile birlikte, Özgür İrade Kuramı'na ilişkin araştırmalardan farklı olarak, ilişki boyutunun da -hem benlik yönelimi hem de ortamsal özellik olarak- iyi oluş üzerindeki etkileri incelenmiştir.Çalışmaya, kamu ve özel sektör çalışanlarından oluşan toplam 383 kişi (154 kadın ve 229 erkek) katılmıştır. Katılımcıların 192'si kamu sektörü ve 191'i ise özel sektörü çalışanlarından oluşmuştur.İlişkisel ve kendileşmiş benlik yönelimleri doğrudan ihtiyaç tatmini ve psikoloji iyi oluşu diğer yandan, ilişkisel benlik yönelimi ise doğrudan yaşam doyumunu yordamıştır. Ayrıca, işyerinde temel ihtiyaçların tatmini her iki tip iyi oluşu da doğrudan yordamıştır. Kamu sektörü örgütlerinde, ilişkisel benlik yönelimi ortamın özerklik ve ilişkililik desteği ile, ve sırasıyla, onlar da ihtiyaç tatminini ve iyi oluşu yordamıştır. Diğer yandan, özel sektör örgütlerinde, ilişkisel benlik yönelimi ortamın ilişkililik desteği ve kendileşmiş benlik yönelimi ise özerklik desteğini, ve sırasıyla, onlar da ihtiyaç tatminini ve iyi oluşu yordamıştır. Bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the theoretical framework provided by Balanced Integration Differentiation (BID) Model (İmamoğlu, 1998; 2003) and Self-Determination Theory (SDT) (Deci and Ryan, 1985), this study aimed to explore possible determinants of Turkish employees? subjective (i.e., life satisfaction) and psychological well-being. Previous SDT research demonstrated that autonomus causality orientation and perceived autonomy supportiveness of context predicted need satisfaction at work and in turn, employee well-being (e.g., Baard et al., 2004; Ilardi et al., 1993). BID Model was tested in a work setting for the first time. Different from SDT research, relational aspects both as a form of self orientation and a contextual characteristic (i.e., perceived relatedness supportiveness) were included in this study, along with individuational orientation and perceived autonomy supportiveness dimension, to explore their possible influence on well-being.Three-hundred-eighty-three employees (154 women and 229 men) from various public and private sector organizations participated in the study. One-hundred-ninety-two of them were from public sector organizations, whereas 191 of them were from private sector organizations.Relational and individuational self orientations directly predicted need satisfaction and psychological well-being, whereas relational orientation directly predicted life satisfaction. Need satisfaction also predicted both types of well-being. Furthermore, relational orientation predicted both autonomy and relatedness supportiveness of work context and in turn, predicted need satisfaction and well-being in public sector organizations. Furthermore, individuational orientation predicted autonomy supportiveness and relational orientation predicted relatedness supportiveness and in turn, predicted need satisfaction and well-being in private sector organizations. The findings were discussed in terms of relevant literature.