Testing the caregiver stress model with the primary caregivers of schizophrenic patients
Şizofreni hastalarının ilk bakıcılarında bakıcı stres modelinin test edilmesi
  1. Tez No: 300561
  2. Yazar: ÖZLEM KONAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı şizofreni hastalarının birincil bakıcılarında strese sebep olan faktörler ve bakıcıların tecrübe ettiği depresyon ve genel sağlık durumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın teorik çerçevesini Bakıcı Stres Modeli oluşturmaktadır. Örneklemi oluşturan 98 bakıcının hastaları, Ankara hastanelerinin çeşitli psikiyatrik kliniklerinde tedavi gören şizofreni hastalarıdır. Sosyal destek veevlilik aracı değişkenler olmak üzere 12 aracılık modeli test edilmiştir. Strese sebep olan birincil faktörler (temel ihtiyaçlar) ve ikincil faktörler (günlük aktiviteleri yerine getirme ve ebeveyn olma yeterliliği) bağımsız değişkenler olarak; depresyon ve genel psikolojik sağlık ise bağımlı değişkenler olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, sosyal destek ve evlilik doyumu birincil ve ikincil faktörler iledepresyon ve sağlık sonuçları arasında anlamlı aracı değişkenlerdir. Bununla birlikte, ebeveyn olma yeterliliği ile depresyon ve genel psikolojik sağlık sonuçları arasındaki ilişkilerde, sosyal destek ve evlilik doyumunun anlamlı aracı değişkenler olmadıkları bulunmuştur. Son olarak ise, çalışmanın çıkarımları ve sınırlılıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between the stressors of caregiving for a schizophrenic patient and related outcomes. The Caregiver Stress Model was used as the conceptual framework for the current study. The sample of the study was composed of 98 Turkish caregivers of schizophrenic patients who were treated at psychiatry clinics of hospitals in Ankara. Twelve mediation models were tested using marital satisfaction and social support as mediators. The models contained primary stressor (basic needs), secondary stressor (activities of living), andintrapsychic strain (parental efficacy) as independent variables; and depression and general psychological health as dependent variables. The results suggested both social support and marital satisfaction as significant mediators of the relationships of both primary and secondary stressors with the outcome variables; however, social support and marital satisfaction were not significant mediators of the relationships between parental efficacy and outcome variables. The significant implications and limitations of the study were also discussed.