The determinants of financial development and private sector credits: Evidence from panel data
Finansal gelişmişliğin ve özel sektör kredilerinin belirleyicileri: Panel veri bulguları
- Tez No: 227680
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
This study investigates the determinants of financial development and private sector credits for a panel of 85 developing and industrial countries using annual data from 1980 to 2006. The results from the panel cross-sectional fixed effects procedure suggest that an increase in the public sector credits and central government debt leads to a decrease in private sector credits in low income and lower middle income counties. For this group of countries, public sector credits, albeit leading to a financial crowding out, are found to be enhancing financial development. For the upper middle income and high income countries, private sector credits are found to increase with public sector credits and financial development and decrease with central government debt. Financial development is affected adversely from inflation and positively from real GDP and public sector credits in high income countries. In upper middle income countries both real GDP and credits to public sector affect financial development positively. In low income countries, on the other hand, public sector credits and inflation are correlated positively with financial development.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, finansal gelişmişliğin ve özel sektör kredilerinin belirleyicilerini 85 gelişmekte ve sanayileşmiş ülkeden oluşan bir panel için 1980?den ve 2006?ya dek yıllık veri kullanılarak incelemektedir. Sabit etkili yatay-kesit panel yöntemi sonuçları, düşük gelirli ve düşük orta gelirli ülkelerde kamu sektörü kredileri ve merkezi hükümet borçlarının yükselmesinin özel sektör kredilerinde azalmaya sebep olduğunu önermektedir. Bu gruptaki ülkeler için kamu sektörü kredilerinin finansal ötelemeye sebep olmasına rağmen finansal gelişmişliği artırdığı bulunmuştur. Yüksek orta gelirli ve yüksek gelirli ülkeler için, özel sektör kredilerinin kamu sektörü kredileri ve finansal gelişmişlik ile yükseldiği ve merkezi hükümet borçları ile düştüğü bulunmuştur. Finansal gelişmişlik yüksek gelirli ülkelerde, enflasyondan negatif yönde, reel GSYİH ve kamu sektörü kredilerinden pozitif yönde etkilenmektedir. Yüksek orta gelirli ülkelerde; hem reel GSYİH hem de kamu sektörü kredileri finansal gelişmişliği pozitif yönde etkilemektedir. Diğer taraftan, düşük gelirli ülkelerde, kamu sektörü kredileri ve enflasyon finansal gelişmişlikle pozitif şekilde ilişkilidir.