Transformation of the Turkish welfare regime: The role of the individual pension system and its effect on women's welfare
Türkiye'nin refah rejimindeki değişim: Bireysel emeklilik sistemi'nin bu değişime ve kadının refahına etkisi
  1. Tez No: 227679
  2. Yazar: ŞULE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER-TILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'nin refah rejimindeki değişimi sosyal güvenlik reformları bağlamında incelemek ve bireysel emeklilik sisteminin bu değişimdeki ve kadının refahındaki etkisini `toplumsal cinsiyet ayrımcılığı'nı (gender gap) göz önünde bulundurarak araştırmaktır. Türkiye'nin sosyal güvenliği ile ilgili literatürün giderek genişlemesine rağmen, sosyal güvenliğin toplumsal cinsiyet boyutu ve yapılan reformların toplumsal cinsiyet ayrımcılığına etkisini tartışan çok az sayıda yayın vardır. Bu çalışma, Türkiye'de 2003 yılında yürürlüğe giren bireysel emeklilik sistemindeki toplumsal cinsiyet ayrımcılığını sosyolojik bir bakış açısıyla inceleyerek mevcut literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Literatür taraması Türkiye'nin mevcut refah rejimini sınıflandırmak amacıyla özellikle Esping-Andersen'ın refah rejimleri tipolojisine ve bu tipolojinin eleştirilerine yoğunlaşmıştır. Türkiye'nin refah rejimi ve bu rejimdeki değişim için teorik bir çerçeve oluşturmak amacıyla özellikle Güney Avrupa refah rejimleri gözden geçirilmiştir. Ayrıca, özel emeklilik sistemlerindeki toplumsal cinsiyet ayrımcılığını tartışmak amacıyla toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve sosyal güvenlik literatürü incelenmiştir. Bu tez, toplumsal cinsiyet ayrımcılığını araştıran bazı istatistiksel ve aktüeryal analizlere dayanmaktadır. Birtakım sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik faktörlerin bireysel emeklilik sistemine katılımdaki ve sisteme yapılan katkı miktarındaki etkisi `gerçek veri' kullanılarak analiz edilmektedir. Bunun yanında, belirlenmiş katkı esaslı emeklilik planlarından kaynaklanan, emeklilik maaşındaki toplumsal cinsiyet ayrımcılığı, stokastik aktüeryal bir model kullanılarak yapılan bir kaç projeksiyonla incelenmiştir. Bu çalışma, konuyla yakından ilgili üç uzman ve karar mercii ile yapılan görüşmelerle de desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to analyze the transformation of the Turkish welfare regime in the framework of the social security reforms and the effect of the individual pension system on both this transformation and women?s welfare considering the gender gap in retirement. While there is a growing literature on Turkey?s social security reform, there are only few studies on the gender dimension of social security and the gender effects of the reform. This study aims to contribute to this literature by examining the gender gap in recently introduced individual pension system (2003) in Turkey from a sociological perspective. The literature review focuses mainly on Esping-Andersen?s welfare regime typology and its critics to categorize the current welfare regime of Turkey. The Southern European welfare regimes are examined particularly to construct a theoretical framework for the Turkish welfare regime and its transformation. Furthermore, the literature on gender inequality and social security is examined to discuss the gender gap in private pension systems. This thesis based upon some statistical and actuarial analyses to explore the gender gap. By using `actual data? the effects of some socio-demographic and socio-economic factors on the participation and the contribution rate to the individual pension system are examined. Besides, gender gap in benefits that arise from the defined contribution schemes in a serious of projection using a stochastic actuarial model is analyzed. The study is supported by the interviews made with three experts and decision makers about these issues.