Inflation targeting and financial dollarization: An empirical investigation
Enflasyon hedeflemesi ve finansal dolarizasyon: Ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 227684
  2. Yazar: SELİN GÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, finansal dolarizasyonun enflasyon hedeflemesi rejimi üzerineimalarını arastırmaktadır. Bu amaçla, farklı finansal dolarizasyon seviyelerinihaiz enflasyon hedeflemesi uygulayan yirmi dört ülke için para politikası kuralı,enflasyon hedeflemesi performansı ve uluslararası rezervler denklemleri tahminedilmiştir. Panel veri tahminlerine dayanan sonuçlar, para politikası kuralı ileuluslararası rezerv biriktirme davranışının finansal dolarizasyonun derecesindenetkilendiğini göstermektedir. Ayrıca, bu çalışma enflasyon hedeflemesiperformansının finansal dolaizasyonun seviyesinden etkilenmediği sonucunaulaşmıştır. Sonuç olarak, yapılan ampirik çalışma finansal dolarizasyonunenflasyon hedeflemesi performasını etkilemese de para politikası kuralını veenflasyon hedefine ulaşmak için dikkate alınacak değişkenleri etkilediğinigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the implications of financial dollarization for inflationtargeting framework. To this end, monetary policy rule, inflation targetingperformance and international reserves equations are estimated for twenty fourinflation targeting countries with different levels of financial dollarization. Theresults based on the panel data estimations indicate that monetary policy rule andbehavior of accumulating international reserves are affected by the degree offinancial dollarization. Furthermore, the study finds that inflation targetingperformance is not affected by the level of financial dollarization. Consequently,the empirical analysis suggests that even if financial dollarization does not affectthe inflation targeting performance, it does affect the monetary policy rule andthe variables to be taken into account to reach the target.