The network governance approach and the activities of the Konrad Adenauer Foundation in Turkey
Ağ yönetişimi yaklaşımı ve Konrad Adenauer Stiftung Derneği'nin Türkiye'deki faaliyetleri
- Tez No: 227685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren Alman siyasi vakıflarından biri olan Konrad Adenauer Derneği'nin Türkiye'deki faaliyetlerini ağ yönetişimi yaklaşımı bağlamında incelemektir. Bu yaklaşım içindeki bazı araçlar, Derneğin Türkiye'deki politik alanda kurmuş olduğu ilişkilerin incelenmesinde faydalı bir işlev görmektedir. Bu araçların içinde özellikle gayriresmilik kavramı Derneğin faaliyetlerini incelemede önemli bir açılım sağlamaktadır. Tezin iddiası odur ki; Türkiye'deki siyasa oluşturma süreçlerinde gayri-resmi, hükümet dışı mekanizmaların ağırlığı artmaktadır ve bu mekanizmaların kurulmasında Dernek önemli bir rol oynamaktadır. Bu mekanizmaların artması siyasa-oluşturma süreçlerine katılım olanaklarını arttırma potensiyeline sahip olsa dahi, pratikte, Derneğin oluşturduğu ideolojik ortaklaşma tabanlı, dışarıya kapalı ortaklıklar, siyasa-oluşturma süreçlerine geniş-tabanlı, eşit katılımın önünde bir engel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the activities of the Konrad Adenauer Foundation, one of the German political foundations in Turkey, within the context of the network governance approach. Several tools within this approach are used as heuristic devices to elaborate the relationships of the KAS in the Turkish political terrain. Among these tools, the concept of informality provides a crucial insight to explore the activities of the KAS. This thesis argues that the weight of informal, non-governmental mechanisms in policy-making processes is on the rise in Turkey and the KAS plays an important role in the establishment of such mechanisms. However, though the rise of these mechanisms has the potential to open up opportunies for participation in policy-making processes, in practice, partnerships established by the KAS hinder equal and broad-based participation since they are based on ideological commonality and thus, closed to outside.