Financial dollarization in the Turkish economy: The portfolio view
Türkiye ekonomisinde finansal dolarizasyon: Portföy yaklaşımı
- Tez No: 306406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI, DOÇ. DR. GÜL İPEK TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1990'lı yılların başından itibaren Türkiye ekonomisindeki finansal dolarizasyon olgusunu, Ize ve Levy Yeyati'nin (2003) minimum varyans portföy (MVP) modeli temelinde incelemektir. Olumsuz makroekonomik koşullar ve belirsizliklerden beslenen finansal dolarizasyon, ekonomi politika uygulamalarını güçleştirmesi ve bütün ekonomi için kırılganlık kaynağı oluşturması gibi ciddi sakıncaları taşıması nedeniyle son bankacılık ve finansal kriz deneyimleriyle birlikte açıklanır. Enflasyon oranlarının düşürülmesi ve makroekonomik istikrarın sağlanmasında önemli ilerlemeler kaydedilmesine karşılık, finansal dolarizasyonun kalıcı bir durum sergilediği gözlenmektedir. MVP yaklaşımı, ekonomik birimlerin portföylerinin risk ve getiri profilini gözeterek finansal işlemlerindeki para birimleri bileşimini en uygun hale getirmesine dayanır. Bu yönteme göre, finansal dolarizasyon, enflasyon volatilitesinin artan, reel döviz kuru volatilitesinin ise azalan bir fonksiyonudur. Bu çerçeve doğrultusunda, diğer önemli makroekonomik risk göstergeleri de göz önünde bulundurularak Türkiye ekonomisindeki finansal dolarizasyon olgusu 1990 ? 2011 dönemi için incelenmiş ve dolarizasyon olgusuyla mücadelede enflasyon hedeflemesi politika stratejisinin başarısı üzerine ışık tutmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze financial dollarization phenomenon in the Turkish economy since the beginning of 1990?s based on Ize and Levy Yeyati?s (2003) minimum variance portfolio (MVP) framework. Financial dollarization, steamed by unfavorable macroeconomic conditions and uncertainties, is revealed by the experiences of recent banking and financial crisis as carrying significant drawbacks such that it complicates economic policy implementation and contains the seeds of fragility for the whole economy as well. Although, considerable progress has been achieved in reducing inflation levels and sustaining macroeconomic stability, financial dollarization displays rather an enduring stance. MVP approach is based on optimizing the currency composition of financial contracts depending on the risk and the return profile of agents? portfolios. According to this approach, financial dollarization is an increasing function of the inflation volatility and a decreasing function of the real exchange rate volatility. In line with this framework, financial dollarization in the Turkish economy during 1990-2011 period is studied by also considering other important macroeconomic risk indicators and it is tried to shed some light on the success of inflation targeting policy in dealing with dollarization phenomenon.