Resilience in university entrance examination applicants: The role of learned resourcefulness, perceived social support, and gender
Üniversite giriş sınavına hazırlanan adaylarda psikolojik sağlamlık: Öğrenilmiş güçlülük, algılanan sosyal destek ve cinsiyetin rolü
- Tez No: 227695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2007-2008 akademik yılında, üniversite giriş sınavınahazırlanan adayların psikolojik sağlamlık puanları arasındaki farklılıkları sınavagiriş sayısı, mezuniyet alanı ve okul türü değişkenleri açısından incelemek veüniversite giriş sınavı adaylarının psikolojik sağlamlık puanlarını yordamadaöğrenilmiş güçlülüğün, algılanan sosyal desteğin ve cinsiyetin rolünüaraştırmaktır.Çalışmanın örneklemi, Ankara ilindeki on iki farklı dershaneye ve Bursa ilindekiüç farklı dershaneye devam eden gönüllü 865 (505 kız ve 360 erkek) üniversitegiriş sınavı adayından oluşmaktadır. Üniversite Ögrencileri İçin Yaşam OlaylarıEnvanteri'nin (Gençöz & Dinç, 2006; Oral, 1999) Başarıyla İlişkili OlumsuzYaşam Olayları Alt Ölçeği tarama ölçeği olarak kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmacıtarafından geliştirilen demografik veri formu, Rosenbaum'un ÖğrenilmişGüçlülük Ölçeği (Rosenbaum, 1980a; Siva, 1991), Çok Boyutlu Algılanan SosyalDestek Ölçeği (Eker & Arkar, 1995; Zimet, Dahlem, Zimet, & Farley, 1988) veHarter'ın Ergenlerde Benlik Algısı Ölçeği (Harter, 1988; Şahin & Berkem-Güvenç, 1996) veri toplamak için kullanılmıştır.Verileri analiz etmek için, tek yönlü varyans analizi ve çoklu regresyon analizikullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinin sonuçları, sınava giriş sayısı (sınavailk giriş, ikinci giriş ya da üçüncü giriş), mezuniyet alanı (eşit-ağırlık, sayısal yada sosyal bilimler) ve okul türü (Genel Lise, Anadolu Lisesi, Özel Lise ya daMeslek Lisesi) gruplarının psikolojik sağlamlık puanları açısından anlamlıdüzeyde farklı olmadığını göstermiştir. Çoklu regresyon analizi sonuçları ise, tümyordayıcı değişkenlerin (öğrenilmiş güçlülük, algılanan sosyal destek ve cinsiyet)psikolojik sağlamlık puanlarındaki toplam varyansın % 19'unu açıklayan anlamlıyordayıcı değişkenler olduklarını ortaya koymuştur. Araştırma, yüksek düzeydeöğrenilmiş güçlülük ve algılanan sosyal destek rapor eden adayların, psikolojiksağlamlık puanlarının da daha yüksek olduğunu saptamıştır. Ayrıca, erkekolmanın daha yüksek psikolojik sağlamlık puanları ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the differences in resilience scores ofuniversity entrance examination (UEE) applicants in terms of entrance time,graduation area, and school type variables, and to investigate the role of learnedresourcefulness, perceived social support, and gender in predicting resiliencescores of UEE applicants in the 2007-2008 academic year.The sample of the study consisted of 865 (505 females and 360 males)volunteered UEE applicants enrolled in twelve different private courses located inAnkara and three different private courses located in Bursa. Achievement-RelatedNegative Life Events Subscale of Life Events Inventory for University Students(Gençöz & Dinç, 2006; Oral, 1999) was employed as a screening measure.Furthermore, a demographic data form developed by the researcher, Rosenbaum?sSelf-Control Schedule (Rosenbaum, 1980a; Siva, 1991), The MultidimensionalScale of Perceived Social Support (Eker & Arkar, 1995; Zimet, Dahlem, Zimet, &Farley, 1988), and Harter?s Self-Perception Profile for Adolescents (Harter, 1988;Sahin & Berkem-Güvenç, 1996) were used to collect data.One-way analysis of variance and multiple regression analysis were conducted toanalyze the data. The results of one-way analysis of variance indicated that thegroups of entrance time to university entrance examination (entering the exam forthe first time, second time, or third time), graduation area (equally weighted,quantitative, or social sciences), and school type (General High School, AnatolianHigh School, Private High School, or Vocational High School) were notsignificantly different with respect to their resilience scores. On the other hand,the results of multiple regression analysis revealed that all the predictor variables(learned resourcefulness, perceived social support, and gender) were significantpredictors which explained 19 % of the total variance in resilience scores. Thestudy found that participants who reported high levels of learned resourcefulness,and perceived social support had higher resilience scores. In addition, being malewas found to be associated with higher resilience scores.